04 жовтня 2019 року працівники апарату П’ятого апеляційного адміністративного суду, Окружних адміністративних судів Херсонської, Миколаївської області та Одеської області, місцевих загальних судів міста Одеси, працівники ТУ ДСА України в Одеській області і представники місцевого самоврядування взяли участь у семінар-тренінгу «Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку».
Організаторами заходу виступили ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», «Національна асамблея людей з інвалідністю України»; Директорат правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України за підтримки Ради суддів України.
Із вступним словом виступили Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк, заступник Голови П’ятого апеляційного адміністративного суду (надалі-5ААС) пані Вербицька Ніна Володимирівна, член Ради суддів України пані Діброва Галина Іванівна та в.о. Начальника ТУ ДСА України в Одеській області Глущенко Вячеслав Миколайович.
У своєму вступному слові пані Вербицька Ніна Володимирівна повідомила, що практично завершений капітальний ремонт будівлі де знаходиться суд, при його проведенні особливу увагу уділяли питанню доступності приміщення суду для всіх категорій громадян включаючи осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, повідомила про проблемні питання, які виникли в процесі капітального ремонту через специфіку самої будівлі, яку надано для розміщення суду. Так, наприклад, в будівлі відсутні ліфти, а при реконструкції їх не можливо було вбудувати через брак коштів, тому постало питання забезпечення доступного користування для осіб, які пересуваються на візку. Цю проблему було вирішено шляхом купівлі спеціального пристрою (див. фото) та проведено навчання відповідального працівника суду, який буде допомагати людині на візку під час його перебування в будівлі суду.
Член Ради суддів України пані Діброва Галина Іванівна повідомила присутніх, що цей семінар-тренінг проходить в рамках виконання затвердженої Радою суддів України Програми “Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями” та необхідність забезпечення доступу до правосуддя всіх людей без виключення людей, які звертаються до суду для поновлення свого порушеного права або захистити свій законний інтерес.
В.о. Начальника ТУ ДСА України в Одеській області Глущенко Вячеслав Миколайович в свою чергу також звернув увагу на необхідність забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в судових установах, необхідність забезпечити зручні умови перебування в судах, розповів про проведену роботу і подальші плани в цьому напрямку.
Тренінг провели державний експерт Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України Уласевич Анастасія і тренер Олег Полозюк у форматі двох блоків.
У першому блоці тренінгу присутні були ознайомлені із загальним поняттям про людей з інвалідністю та інвалідність, правовим статусом людини з інвалідністю, доступ до правосуддя як суспільне благо, інклюзія та етика спілкування – навички для працівника суду.
Тренери також звернули увагу, що у ст. 13 Конвенції «Доступ до правосуддя» зазначено, що держави-учасниці забезпечують особам з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема передбачаючи процесуальні та відповідні вікові корективи, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження. Щоб сприяти забезпеченню особам з інвалідністю ефективного доступу до правосуддя, держави-учасниці сприяють належному навчанню осіб, які працюють у сфері здійснення правосуддя.
У ході другого блоку тренінгу безпосередньо ознайомились присутні із поняттям безбар’єрний суд, видів доступності суду – транспортна, інформаційна, архітектурна, універсального дизайну та розумного пристосування приміщень судового середовища, шляхи побудови інклюзивного суду. Були наведені приклади облаштування приміщення Шевченківського районного суду м. Києва, Шостого апеляційного адміністративного суду. Зокрема, для зручності орієнтування у приміщенні суду як осіб із порушеннями зору, так і всіх відвідувачів суду реалізований проект «Навігація в суді», який полягає в облаштуванні будівлі суду тактильною плиткою, табличками, вказівниками з напрямом руху, показниками номерів поверхів, списком кабінетів, виготовлених за європейськими стандартами доступності, інформація на яких продубльована шрифтом Брайля. Для осіб з порушеннями зору на мнемосхемі продемонстровано розташування кабінетів на першому поверсі. Також облаштовано універсальну туалетну кімнату.
Після проведення семінар-тренінгу були підведені його підсумки, а його учасники вільно обмінювались думками та досвідом судових установ, представники яких взяли участь у заході.
Прес-центр