23 лютого 2021 року відбулось друге засідання тематичної робочої групи «Фізична безбар’єрність» з напрацювання та розробки Національної стратегії безбар’єрного простору в Україні в якому взяли участь експерти, представники органів влади, громадських та благодійних організацій, а також ініціативних груп. Зустріч проходила у змішаному форматі, що поєднує онлайн і офлайн присутність.
Розробка проекту Національної стратегії безбар’єрності у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання відповідного Указу Президента України триває за активної участі представників ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів».
Нагадаємо, що Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк є координатором та провідним експертом напрямку «Фізична безбар’єрність» , стратегічна мета якого визначення основних перешкод у фізичному пересуванні маломобільних груп населення громадським простором та створення шляхом розробки та реалізації відповідних стандартів, планів, проектування, реконструкції, закупівель, будівництва середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та ін.
Метою сьогоднішнього засідання стало напрацювання конкретних ідей та індикаторів-показників, яких бажано досягнути завдяки реалізації проєкту Національної стратегії безбар’єрності.
За підсумками попередньої стратегічно-візійної сесії було виокремлено 5 ключових блоків для подальшої роботи серед яких: громадські та житлові споруди (як ті, що будуються або плануються до будівництва, так і вже побудовані), публічний простір (вулиці, парки, сквери, переходи, прибудинкова територія та інше), транспортна інфраструктура (громадський транспорт та послуги таксі, особистий транспорт, зупинки та парковки), фізична безбар’єрність отримання послуг.
Ключовими викликами, які необхідно подолати та завданнями, які необхідно виконати були зазначені : необхідність проведення аудиту стану фізичної безбар’єрності, створення методології аудиту та забезпечення його проведення, необхідність просвітництва у сфері фізичної безбар’єрності , реалізація створення фізичної безбар’єрності через доступність громадських та житлових споруд, публічний простір, транспортну інфраструктуру та доступні послуги.
Учасники заходу дійшли згоди щодо того, що при проведені аудиту доступності обов’язково необхідно залучати громадян з інвалідністю, а також експертні громадські організації , які представляють інтереси людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Окрім того результати проведеного аудиту мають бути донесені до суспільства, тобто необхідно забезпечити інформування громадськості про стан фізичної безбар’єрності. Також необхідно напрацювати рекомендації для подолання фізичних бар’єрів на основі проведеного аудиту.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк наголосив на необхідності посилення відповідальності за порушення вимог державних-будівельних норм (ДБН) щодо інклюзивного простору та чіткому розмежуванні повноважень щодо контролю у сфері фізичної безбар’єрності.
Щодо розвитку культури громадян і професійної освіти в сфері створення фізичної безбар’єрності були озвучені наступні ідеї: проведення широкої просвітницької кампанії направленої на популяризацію у суспільстві створення фізичного безбар’єрного простору, включення до навчальних програм підготовки фахівців у сфері архітектури і будівництва навчального курсу і сертифікації щодо впровадження норм законодавства (в т.ч. і ДБН) з доступності та інклюзивності громадського простору і споруд, а також універсального планування та дизайну, проведення тренінгів та/або курсів з універсального дизайну для обласних/місцевих проектувальників , відділів архітектури і управлінь капітального будівництва з універсального дизайну, проведення роз’яснювальної роботи серед суб’єктів прийняття управлінських рішень (держслужбовців, проектувальників, замовників, виконавців, перевізників).
Стосовно транспортної інфраструктури учасники зазначили про необхідність створення дієвого і прозорого механізму контролю за додержанням приватними і комунальними підприємствами та організаціями, які здійснюють надання послуг із перевезення пасажирів, вимог законодавства щодо спеціального обладнання транспортних засобів для безперешкодного користування їх послугами людьми з інвалідністю та маломобільними групами населення.
Cлідкуйте за нашими новинами на офіційному сайті та групі ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» у мережі Facebook.
Прес-центр