У Радивилівській громаді пройшло фокус-групове дослідження залученості осіб з інвалідністю, ВПО та жінок до процесів прийняття владних рішень

21 червня 2023 року команда Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» відвідала місто Радивилів Дубенського району Рівненської області для проведення фокус-групового дослідження в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Детальніше про діяльність Проєкту — за посиланням.

Мета візиту

Основна задача фокус-групового дослідження полягає у визначенні пріоритетів розвитку семи партнерських областей Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Предметом вивчення є поточний рівень залученості представників цільових категорій (осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та жінок) до процесів, що стосуються розбудови інклюзивного суспільства, а також взаємодії громадськості та влади при розробці та втіленні спільних рішень, програм, планів та проєктів.

Представники команди ВГОІ «ПСІ» ставили за мету визначити:

  1. Реальний стан інтеграції цільової аудиторії до процесів прийняття рішень місцевою владою.
  2. Рівень обізнаності цільової аудиторії щодо можливостей долучатися до процесів прийняття рішень, способів впливу, механізмів участі та інструментів залучення.
  3. Наявні проблеми та виклики, що перешкоджають представникам цільових категорій населення долучатися      до процесів прийняття рішень.

Інформація про громаду та учасників дослідження

Радивилівська територіальна громада, розташована      в Дубенському районі Рівненської області, була утворена 12 червня 2020 року. До її складу увійшли      місто Радивилів та 23 села.

Загальна кількість населення громади становить 19 658 осіб. Мешканці з інвалідністю — 1 502 особи, з них 92 дитини. Кількість ВПО (станом на 26 червня      2023 року) складала 2 142 людини.

Фокус-групове дослідження проводилось у приміщенні Радивилівської міської ради. На нього були запрошені 11 осіб: місцеві мешканці (як постійні, так і тимчасові, тобто ВПО), соціально активні громадяни, представники громадських об’єднань, особи з інвалідністю. Склад учасників: 7 жінок (серед яких 2 жінки з інвалідністю та 1 жінка, яка є ВПО) і 4 чоловіки      (серед яких 1 чоловік з інвалідністю).

Фасилітатором зустрічі був голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк. Він привітав присутніх, подякував їм за участь у заході, розповів деталі порядку денного, а також про теми обговорення і як проходитиме анкетування.

Основна частина дослідження

Етап обговорення розпочався з хвилини мовчання в знак шани та пам’яті про воїнів, що полягли на фронтах російсько-української війни. Далі слово мав модератор дискусії. Він оголосив теми обговорення — ключові питання з анкети, яку присутні заповнювали на другому етапі.

Поінформованість населення громади щодо завдань та функцій місцевого самоврядування

Під час      обговорення першого питання учасники не змогли назвати принаймні п’ять форм громадської участі (наприклад, громадські звернення, запити на доступ до публічної інформації, створення консультативно-дорадчих органів тощо). Це свідчить про їхню недостатню обізнаність щодо можливостей участі в прийнятті управлінських рішень.

Здебільшого мешканці використовують усну форму звернення до представників органу місцевого самоврядування (ОМС):

«Радивилів — містечко маленьке, прийшов і розказав».

Архітектурна доступність приміщень, в яких розташовані органи влади

Ситуація з доступністю в місті та загалом по територіальній громаді досить посередня. Проте присутні її оцінили загалом позитивно. На їхню думку, невеликі розміри ОТГ дозволяють      усі питання вирішувати як у формальній, так і в неформальній комунікації з керівництвом. Ось що розповів один з учасників:

«По місту є пандуси, багато доступних магазинів, аптек. По селах — раніше перевірялося, а зараз ні. По приміщеннях саме місцевої влади — все зроблено нормально: є пандус, є вивіска, є туалет нормальний».

Інформаційна доступність ОМС

Команда ВГОІ «ПСІ» провела моніторинг сайту Радивилівської міськради, метою якого є виявлення сильних та слабких сторін, а також рекомендації щодо його поліпшення. Моніторинг проводився за п’ятьма показниками:

  • відповідність сайту вимогам законодавства України;
  • наявність чіткої структури сайту, логічного розташування розділів, пошукової функції, контактної інформації, карти сайту тощо;
  • актуальність і  корисність наповнення, яке висвітлює діяльність громади, її досягнення, проблеми, перспективи.

За результатами моніторингу можна зробити висновок, що сайт Радивилівської міської ради є сучасним, інформативним, містить актуальну інформацію та має версію для людей з порушеннями зору. Водночас відсутня версія для людей з порушеннями слуху. Загалом учасники позитивно оцінили офіційний ресурс міськради, а також відзначили доступність представників ОМС через телефон гарячої лінії:

«Телефон гарячої лінії, можна сказати, що є. Це телефон приймальні, він працює цілодобово. Постійно є людина, яка може підняти трубочку і перенаправити відповідно до питання. Дає контакт особи, до якої відноситься те питання, з яким звертається людина».

Обізнаність громадян щодо планів розвитку населеного пункту з підвищення рівня інклюзії

Присутні не зовсім розуміють значення та багатогранність поняття «інклюзія», а також перелік категорій населення, яких стосується цей термін. Окрім осіб з інвалідністю, інклюзивність охоплює людей пенсійного віку, маленьких дітей, вагітних жінок, тимчасово маломобільних громадян (наприклад, у результаті травми нижніх кінцівок) тощо.

Щодо планів розвитку громади в цьому напрямку      працівниця ОМС зазначила:

«Плану розвитку інклюзії як такого немає. Є стратегія розвитку, де прописано про все…».

Обізнаність про можливості та способи залучатися до процесів прийняття рішень цільовим категоріям населення

Інформаційні кампанії в територіальній громаді проводяться, але переважно стосуються питань життєзабезпечення громади, надання послуг та комунальних аспектів. Звідси випливає, що особи з інвалідністю, жінки та ВПО потребують додаткових просвітницьких заходів, інформування та роз’яснення механізмів їх залучення до процесів прийняття рішень. Для цього потрібно проводити тренінги та навчання з громадянської грамотності та юридичної поінформованості.

Рекомендації з аналітичного звіту

За результатами фокус-групового дослідження команда ВГОІ «ПСІ» підготувала звіт, в якому зазначила перелік рекомендацій щодо подолання наявних проблем. Наприклад:

  • підвищити прозорість і  відкритість роботи міськради через      залучення громадян до прийняття і розробки політико-управлінських рішень;
  • створити при міськраді Громадську раду, Раду підприємців, Раду з питань інклюзії, Раду ВПО тощо;
  • покращити механізми комунікації з громадянами;
  • проводити опитування, електронні консультації;
  • створити на сайті окремий розділ, присвячений комунікації з громадськістю;
  • адаптувати сайт для людей з вадами слуху;
  • залучати громадські організації для підготовки та подання грантових заявок на створення та розширення підприємств, які наймають ВПО та осіб з інвалідністю;
  • залучити на громадських засадах на позицію радників міського голови громадян з-поміж ВПО та осіб з інвалідністю для подальшого консультування щодо розробки та прийняття політико-управлінських рішень.

Для громадських організацій були надані окремі рекомендації, що стосувалис     я створення консультативно-дорадчих органів при міськраді, проведення аудиту безбар’єрності в населених пунктах громади та підвищення рівня обізнаності громадян про можливість впливати на владні рішення.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.