Участь громадськості в прийнятті рішень в Оржицькій селищній територіальній громаді Полтавської області – дослідження Правозахисної спілки інвалідів ВГОІ

3 квітня 2023 року Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ відвідала Оржицьку селищну територіальну громаду Полтавської області з метою дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Дослідження реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Оржицька селищна територіальна громада входить до складу Лубенського району. Територія громади включає в себе тридцять три населених пункти та розподілена на 19 старостинських округів.

Чисельність населення Оржицької територіальної громади складає понад 16 тис. осіб, з них 934 – це особи з інвалідністю, які проживають, зареєстровані або перебувають на обліку в громаді (5,7 % від загальної кількості населення громади). Кількість осіб з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісел колісних – 23 особи, кількість дітей з інвалідністю – 91 особа (9,7 % від загальної кількості осіб з інвалідністю).

Проведення дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень в Оржицькій селищній територіальній громаді відбувалося в два етапи: фокус-групи та анкетування.

Захід у вигляді фокус-групового дослідження нікого не залишив байдужим. У ньому взяли участь активні мешканці громади. До заходу долучилися заступник Оржицького селищного голови Василь Яковенко, представники виконавчого комітету селищної ради, територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) селищної ради, Комунального некомерційного підприємства «ОРЖИЦЬКИЙ ЦЕНТР ПМСД», директор ПП «Редакція районної газети «ОРЖИЦЬКІ ВІСТІ»».

Учасники заходу були відкритими до спілкування та обговорили важливі для мешканців громади питання. Для здійснення аналізу реального стану залучення громадян до прийняття рішень у громаді команда проекту провела анкетування серед учасників. Із основних 25 питань, які виносилися на обговорення, слід відмітити ключові – від якості послуг, які надаються громадою, до проблем, що потребують вирішення, зокрема:

  1. Поінформованість учасників дослідження щодо завдань та функцій місцевого самоврядування в Україні, способи залучення до процесів прийняття рішень в населеному пункті та форм громадської участі.
  2. Архітектурна (фізична) доступності приміщень, в яких розташовані органи влади.
  3. Інформаційна доступність органу місцевого самоврядування (влади).
  4. Плани розвитку населеного пункту по підвищенню рівня інклюзії та залучення до процесів прийняття рішень громадян.
  5. Можливості залучатися до процесів прийняття рішень особам з інвалідністю, ВПО, жінкам.

В ході дослідження командою проекту виявлено потребу мешканців Оржицької громади в отриманні знань, організації правоосвітніх заходів, які будуть спрямовані на інформування та роз’яснення механізмів (способів) залучення до процесів прийняття рішень всіх категорій цільової аудиторії, а саме: осіб з інвалідністю, жінок та ВПО.

Також присутні на фокус-груповому дослідженні учасниками виявлено зацікавленість щодо наступних питань:

1) загальні питання діяльності ОГС;

2) як заснувати громадське об’єднання та/або стати його членом;

3) як долучитися до конкурсів з підготовки заходів, проектів, програм, які розробляються громадськими об’єднаннями.

Під час спілкування мешканці громади дізналися багато нової інформації про можливості та способи долучатися до прийняття громадою рішень.  

Слід відмітити, що на території Оржицької селищної територіальної громади проживає 750 внутрішньо переміщених осіб, серед них 64 особи з інвалідністю.

Один із учасників дослідження відмітив, що найважче залучати до процесів прийняття рішень осіб з інвалідністю. Оскільки особа з інвалідністю може бути жінкою або ВПО, то це буде подвійна проблема при залученні.

Разом з тим інший учасник повідомив, що особам з інвалідністю є що сказати владі, є що запропонувати щодо поліпшення або змін, але вони не обізнані про можливості взаємодії з владою, не знають, що мають реальні важелі впливу.

«Жінки долучаються до процесів прийняття рішень. Наприклад, у нас були громадські обговорення щодо спроможної мережі закладів загальної середньої освіти та пропозиції оптимізувати мережу, так жінки активно долучилися до обговорення» заявив представник виконавчого комітету селищної ради.

Також учасниками зазначено, що таке анкетування розширило можливість звертати увагу на проблемні моменти під іншим кутом і з інших соціальних позицій. Висловлено думку, що людей з інвалідністю, ВПО та жінок потрібно навчати та активно залучати до формування місцевої політики.

Під час проведення фокус-групового дослідження було виявлено ряд проблем на рівні інформування. Учасники заходу зазначили про поліпшення інформаційної доступності в громаді.

Отримана інформація та озвучені ініціативи під час дослідження будуть відображені в аналітичному звіті та допоможуть підготувати змістовні рекомендації щодо їх врегулювання.

Команда проекту поділилася подальшими планами щодо реалізації проекту та  для поліпшення рівня знань громади запросили учасників заходу долучитися до онлайн-навчання на тему: «Правові механізми та засоби комунікації і взаємодії з органами влади (їх представниками)».

Правозахисна спілка інвалідів ВГОІ продовжує проводити дослідження щодо участі громадськості у процесах прийняття владних рішень, реалізація якого стала можливим за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.