Україна на шляху до ЄС: посилення ролі громадянського суспільства через ЄЕСК

У Києві відбулося обговорення Ініціативи Європейського економічного та соціального комітету (EESC) – Enlargement Candidate Members Initiative. Захід організовано Представництвом EESC в Україні у співпраці з Українською стороною Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС.

Виступаючи на початку засідання, Президент EESC – European Economic and Social Committee Олівер Рьопке підкреслив, що Україна має світле майбутнє в Європейському Союзі, і не може залишатися “в режимі очікування”. Після його візиту в Україну в листопаді, була запущена ініціатива Enlargement Candidate Members, яка стала першою інституцією в ЄС, що відкрила свої двері для України.

 

Зараз Україна долучена до процесів та роботи в Комітеті, і може готувати спільні позиції разом з представниками ЄЕКС. Наданий українським організаціям статус підвищує важливість Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, яка сформована з таких самих робочих груп, як і ЄЕСК.

 

Ключовою темою дискусії стала роль та методи впливу громадянського суспільства на шляху України до членства в ЄС через Європейський економічний та соціальний комітет.

 

Директорка Ukrainian Institute for International Politics Надія Афанасьєва виступила зі вступним словом, зазначивши, що ініціатива ЄЕКС стала майданчиком для більш активного залучення представників громадянського суспільства до діяльності Комітету. До цієї ініціативи було включено 9 країн-кандидатів на вступ до ЄС, в тому числі Україну. За словами Надії Афанасьєвої, у пілотному проєкті ЄЕСК, взяли участь 22 українських експерти. Серед них — голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», член Громадської рада при Міністерстві соціальної політики України  Олександр Вознюк, який також взяв участь в обговоренні.

 

 

Він акцентував на необхідності поєднання декількох компонентів — скрінінгу нової системи правосуддя в Україні, ефективності антикорупційних інструментів, якості правоохоронної системи та максимальної інтеграції людей з інвалідністю в соціальне та економічне життя країни. Людський капітал має стати пріоритетним завданням.

 

Олександр Вознюк наголосив на важливості кількох ключових компонентів для покращення життя людей з інвалідністю в Україні. Одни з них — скрінінг нової системи правосуддя, ефективність антикорупційних інструментів та якість правоохоронної системи.

 

– Важливим моментом є питання ефективності антикорупційних інструментів. На жаль, без хірургічного, професійного втручання в корупційну систему ми не зможемо рухатися далі, — сказав, зокрема, Олександр Вознюк. – Також дуже важливе питання якості правоохоронної системи — без вибіркових інструментів з політичним забарвленням. Якщо порушуються права людини це також має бути визначено і вирішено за законом. Після повномасштабного вторгнення за два роки війни у нас значно зросла кількість людей з інвалідністю. На сьогодні вже 300 000 людей, які набули цей статус. Водночас ми як країна не можемо собі дозволити ігнорувати те, що мають бути інструменти надання допомоги та забезпечення необхідних умов для людей з інвалідністю.

 

Він також підкреслив важливість інтеграції людей з інвалідністю в соціальне та економічне життя країни. За його словами, людський капітал (тобто люди з інвалідністю) має стати пріоритетним завданням для України. Це означає, що держава має інвестувати в освіту, працевлаштування та соціальну підтримку людей з інвалідністю.

 

Учасники дискусії підкреслили важливість співпраці між українським громадянським суспільством та EESC для успішного завершення процесу євроінтеграції України.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.