17 серпня в Апеляційному суді Вінницької області відбувся тренінг «Інклюзивний суд: доступність правосуддя для маломобільних користувачів». Проведення заходу ініціювала Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів».
Для працівників судів Вінниччини провели його голова правління громадської організації «Інститут судового менеджменту» Наталія Чумак та представник Національної асамблеї людей з інвалідністю Олег Полозюк.
Відкриваючи захід, заступник голови апеляційного суду Олександр Панасюк, зокрема, сказав, що у Вінниці як європейському місті поважають права людей з інвалідністю.
«Тут створюють інклюзивний простір: зупинки транспорту облаштовують тактильною плиткою, містом курсують тролейбуси й автобуси з низькою підлогою. І наш суд за кілька років з допомогою організації «Гармонія» став доступнішим для осіб з інвалідністю», – розповів суддя.
Це підтвердила й Урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю Раїса Панасюк. Вона відзначила креативність, активність і гнучкість колективу апеляційного суду. Згадала, зокрема, про дитячий куточок, що майже 3 роки діє в установі завдяки Британській Раді, та про уроки жестової мови, які працівники суду відвідували під час обідньої перерви.
«Я вірю, що невдовзі Апеляційний суд Вінницької області буде взірцем установи, повністю доступної для людей з інвалідністю», – наголосила представниця Кабміну.
Під час заходу тренери тлумачили терміни з Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, підкреслюючи, що в центрі уваги – людина, а не її інвалідність. Також вони пояснили, що слова «глухий», «сліпий», «глухонімий», «візочник» – неетичні та дискримінаційні. Натомість потрібно вживати фразу «людина з порушенням слуху (зору, опорно-рухового апарату)».
«Завдання працівників суду – змінити ставлення до відвідувачів з інвалідністю: бачити клієнта насамперед, зосереджуватися на проблемі, з якою він звернувся до суду, а не на його інвалідності», – підкреслила Наталія Чумак.
Олег Полозюк розповів учасникам семінару, що таке універсальний дизайн, порадив, як зробити безбар’єрний суд із транспортною, архітектурною та інформаційною доступністю.
Завершив же тренінг Олександр Панасюк словами вдячності тренерам за корисний і цікавий захід та обіцянкою застосовувати набуті знання у роботі і житті.
Прес-центр