1 травня 2024 року в режимі відео конференції відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Серед ключових рішень, прийнятих на засіданні, стало схвалення рекомендацій за результатами аудиту ефективності використання коштів на забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації.
Зокрема, Комітет рекомендував Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо розвитку сфери протезування, впроваджуючи новітні іноземні практики та технології для учасників бойових дій, постраждалих внаслідок військової агресії та осіб з інвалідністю. Комітет також рекомендував прискорити формування державного замовлення на підготовку спеціалістів у протезно-ортопедичній сфері.
Крім того, Комітет після розгляду рекомендував парламенту прийняти за основу законопроєкт щодо внесення змін до Закону “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, які стосуються внесення змін до законодавства щодо проведення перевірок у випадках мобінгу на робочому місці під час воєнного стану в Україні. Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», член Громадської рада при Міністерстві соціальної політики України Олександр Вознюк, який взяв участь у засіданні, висловився за підтримку цього законопроєкту, наголошуючи на серйозності проблеми мобінгу, особливо серед людей з інвалідністю під час воєнних конфліктів. Він закликав до створення механізмів контролю, психологічної підтримки та освіти для запобігання цьому виду насильства та захисту прав людини на робочому місці.
А от проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо скасування дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, на думку Олександра Вознюка, не відповідає вимогам сьогодення. Зокрема, працевлаштування іноземців повинно відбуватися за певними правилами. До того ж, в першу чергу мають працевлаштовуватися ветерани, учасники бойових дій та особи з інвалідністю. Пріоритетним має бути пошук потенційних працівників саме на внутрішньому ринку праці і лише у разі неможливості знайти такого, розглядати варіанти з працевлаштування іноземців. Олександр Вознюк також висловився проти працевлаштування громадян недружніх країн: їх перелік має бути занесений у спеціальний реєстр.
Вважаю в головному виступ Вознюка вірним, за виключенням праці іноземців, оскільки треба підходити диференцьовано за наявністю іноземців-патріотів України та найманих за кошти нерезидентів працівників професій, відсутніх в Україні внаслідок війни.
Також, при всій увазі до Вознюка та інших “вхожих ” до ВРУ та урядових структур, бажано було б залучити досвід керівників інших громадських об’єднань інвалідів, які за браком здоров’я , транспорту, загиблих та лікуючихся за кордоном активістів ГО не мали та не мають без матеріальної та фізичної підтримки залучити свій досвід до обговорення, не завжди згодні з позиціями “Мінветеранів”.
Наприклад, Зенченко О.Ф., контужений захисник Бучі, багато років член Координаційної Ради МСП, Голова Правління Всеукраїнської спілки інвалідів…, заступник Президента МБФ “Діти України” тощо. Після інсульту за кордоном. Онлайн присутність можлива при попередній організації .
“Говерла” здатна залучити та підтримати за допомогою і досвідом USAID, пані Паливоди, багато інших, які потребують захисту від ОЗГ, корупції та здатні допомогти справі під час війни!