27 вересня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» завітала з робочим візитом до Буштинської громади для проведення фокус-групового дослідження в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Наразі це 2 цільова громада – партнерка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яку відвідала команда проєкту у Закарпатській області. Під час візиту було проведено дослідження щодо стану залучення громадськості до процесів прийняття рішень. Загалом дослідження направлені на виявлення проблем, прогалин та викликів, які необхідно подолати для інтеграції до процесів ухвалення рішень усіх груп населення, зокрема громадян, які зазвичай недостатньо представлені в органах влади й ініціативних групах, зокрема людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та жінок.
Участь у фокус-груповому дослідженні взяли 14 осіб серед яких: особи з інвалідністю, батьки дітей з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи (ВПО), представники органу місцевого самоврядування громади.
Розпочали захід хвилиною мовчання в знак пам’яті та вшанування всіх загиблих внаслідок російської агресії на території України.
Присутні представники Буштинської селищної ради зазначили, що наразі працюють над тим, щоб забезпечити участь мешканців у процесах прийняття рішень. Так, в громаді планується створення такого консультативно-дорадчого органу (КДО) як Рада ветеранів. Наразі в громаді поки що не утворені КДО. Модератор заходу Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк розповів присутнім про те, які види КДО бувають, які функції вони можуть виконувати та зазначив про переваги, які отримує ОМС у випадку залучення місцевих мешканців через КДО. Місцеві жителі – учасники фокус-групового дослідження зазначили, що доцільно створити в громаді не 1 КДО, а кілька. Так, звучали пропозиції про створення молодіжної ради, громадської ради та ради жінок громади. Представники ОМС зазначили, що врахують озвучені побажання та поступово сформують консультативно-дорадчі органи в громаді.
Обговорили і виклики, які наразі існують щодо залучення громадян та які необхідно подолати. Серед таких були названі:
- Брак інформації та знань щодо можливості бути залученим до процесів прийняття рішень у той чи інший спосіб;
- Відсутність інформаційних кампаній щодо зазначених питань;
- Відсутність розуміння на що саме таке залучення вплине та як саме може покращити життя окремої групи населення або мешканців усієї громади;
- Недоступність ОМС для окремих категорій мешканців (осіб з інвалідністю, представників маломобільних груп населення.
На думку присутніх ці виклики реально подолати у випадку консолідації спільних зусиль громадськості та влади. Окремо обговорили і необхідність інституційної та грантової підтримки громадських об’єднань під час війни, адже саме громадські об’єднання є драйвером змін у державі та громаді.
Представники ОМС громади вказали, що не зайвими були б спеціалізовані навчання щодо підготовки та оформлення проєктної документації, залученню ресурсів та основам грантового менеджменту.
За підсумками проведення фокус-групового дослідження кожен учасник мав можливість висловити свою суб’єктивну думку щодо питань винесених на обговорення. У зв’язку з цим експертами проекту зроблені наступні попередні висновки:
- Учасники отримали нові знання (уявлення) щодо важливості ролі представників громадянського суспільства у розбудові як населених пунктів, так і громади, де вони мешкають;
- Отримана учасниками інформація стимулюватиме їх до більш глибшого розуміння заявленої проблематики;
- Налагодження та поглиблення співпраці між громадськістю і владою громади стане в перспективі каталізатором позитивних змін, які зможуть відчути не лише особи з числа вразливих верств населення, але і інші мешканці;
- Існує значний запит на проведення постійних просвітницьких та правоосвітніх заходів для усіх учасників процесу прийняття рішень, підвищення рівня обізнаності зацікавлених сторін, що у підсумку дасть змогу залучати громадськість на ранніх етапах процедури прийняття владних рішень, що буде впливати на усвідомлення таких рішень громадою, підвищить відповідальність громади, підвищить якість прийнятих рішень, що в подальшому вплине на поліпшення загального стану та розвитку громади, включаючи питання розбудови безбар’єрного простору, гендерної рівності, адаптації ВПО, тощо.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.