ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження у Великобичківській громаді Закарпатської області.

28 вересня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» завітала з робочим візитом до Великобичківської громади для проведення фокус-групового дослідження в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Наразі це 3 цільова громада – партнерка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», яку відвідала команда проєкту у Закарпатській області. Під час візиту було проведено дослідження щодо стану залучення громадськості до процесів прийняття рішень. Нагадаємо, що дослідження спрямовані на виявлення проблем, прогалин та викликів, які необхідно подолати для інтеграції до процесів ухвалення рішень усіх груп населення, зокрема громадян, які зазвичай недостатньо представлені в органах влади й ініціативних групах, зокрема, людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та жінок.

У фокус-груповому дослідження взяли участь 15 осіб, серед яких: представники      місцевого самоврядування, особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи та активні мешканці громади.

Ключовими питаннями, які були винесені на обговорення стали:

  1. наявні інструменти залучення громадян до процесів прийняття владних рішень в громаді;
  2. консультативно-дорадчі органи (КДО): їх важливість, завдання та функції;
  3. актуальні виклики, які необхідно подолати для залучення мешканців громади до процесів прийняття владних рішень.

Під час обговорення було встановлено, що наразі в громаді сформований та функціонує 1 консультативно-дорадчий орган, а саме – Молодіжна раду при Великобичківській селищній раді, який створено створено у вересні 2022 року. Наразі члени ради роблять перші кроки у своїй діяльності. Молодіжна рада має свої власні сторінки у соціальних мережах Facebook та Instagram, активно висвітлює власну діяльність та інформує мешканців громади про пророблену роботу. Також було повідомлено, що наразі в громаді стартував проєкт «ВПЛИВОВІ» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який передбачає комплексну співпрацю між представниками громади, громадськими активістами та молоддю для сприяння сталому розвитку громади. Долучилися до його реалізації і представники Молодіжної ради.

Переважна більшість присутніх не була ознайомлена з тим, що в громаді функціонує зазначений КДО. В ході обговорення було встановлено, що існує віковий ценз щодо можливості долучитися до членів Молодіжної ради, тому присутні справедливо відмітили, що необхідно створити консультативно-дорадчі органи до діяльності яких зможуть долучатися не тільки молодь громади, але і представники дорослого населення та мешканців похилого віку. Серед пропозицій пролунали наступні: створення Громадської ради, створення Ради з питань ВПО. Представники ОМС зазначили, що врахують озвучені побажання та ідея та надалі працюватимуть над інтеграцією мешканців громади до процесів прийняття рішень.

Під час спільного перегляду офіційного сайту Великобичківської громади було виявлено, що на сайті передбачена можливість створення та подання електронних петицій. Ті з присутніх, які користуються сайтом розповіли, що хоч і знають про можливість такого роду виявлення ініціатив щодо питань, що хвилюють, проте не користувались нею. Серед причин було названо наступні: незрозумілий інтерфейс та механізм подання, страх через необхідність ідентифікації через банківську карту через потенційні шахрайські дії, не розуміння як і де отримати е-підпис, відсутність знань щодо того як сформувати текст петиції, не віра в те, що петиція взагалі буде розглядатися, демотивація займатися підготовкою через невіру у результат. Учасники фокус-групи повідомили, що не знають, яку кількість голосів необхідно набрати петиції для того, щоб її розглянув ОМС.

Представниця селищної ради зазначила, що подібні зустрічі необхідні для того, щоб виявити потреби населення та відреагувати на них. Так, присутні дійшли згоди, що ОМС необхідно провести інформаційну кампанію та сформувати дорожню карту щодо використання електронних петицій в громаді.

Члени фокус-групи також вказали, що потребують освітніх та правоосвітніх заходів з наступних напрямків:

  1. навчання щодо кожного конкретного способу залучатися до процесів прийняття рішень;
  2. роз’яснень щодо того як ініціювати створення консультативно-дорадчого органу в громаді, хто це може роботи та які документи необхідно підготувати щодо цього;
  3. спеціалізовані навчання для ініціативних груп, громадських активістів та громадських об’єднань щодо фандрайзингу, написанню грантових проєктів та програм;
  4. складанню запитів на доступ до публічної інформації.

Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк вказав, що в межах проєкту передбачене онлайн-навчання такому інструменту взаємодії та отримання інформації як інформаційний запит та запросив присутніх долучитися до нього 11 жовтня 2023 року.

Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *