9 лютого 2024 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» провела онлайн презентацію напрацювань проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»» для представників органів місцевого самоврядування (ОМС) та мешканців громад Львівської області.
З вітальними словами до учасників звернулись голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганна Борова, яка наголосила на важливості створення безбар’єрного інклюзивного простору рівних можливостей, в якому люди з інвалідністю не відчуватимуть незручностей та їх становище не відрізнятиметься від становища та можливостей інших громадян. .
Олександр Вознюк поділився з присутніми результатами аналізу стану залучення громадян до процесів прийняття рішень та підготовленими рекомендаціями для ОМС, неурядових організацій та представників громадського активу.
Згідно результатів аналізу експерти проєкту напрацювали ряд рекомендацій для ОМС, які допоможуть поліпшити середовище громад з урахуванням потреб та інтересів вразливих категорій населення. Зокрема, ОМС необхідно:
- сформувати базу даних щодо кількості та складу населення громад (у тому числі і щодо вразливих категорій населення);
- створити базу даних діючих громадських об’єднань в громаді, з якими можна співпрацювати у даній сфері;
- утворити консультативно-дорадчі органи (КДО), провести інформаційну кампанію для підвищення обізнаності мешканців про створення КДО та можливості долучитися до його роботи, зазначивши як це можна зробити. Інформаційні матеріали кампанії мають бути максимально доступними, простими та зрозумілими для сприйняття. Вони мають бути розповсюджені на всіх інформаційних каналах та площадках ОМС (офіційний сайт, сторінки у соціальних мережах, дошки оголошення у ОМС), враховуючи доступність для для всіх категорій громадян, включаючи осіб з інвалідністю;
- окремо проінформувати про створення КДО та можливості долучитися представників діючих громадських об’єднань у громаді;
- утворити посади радників (консультантів) з питань захисту прав та інтересів осіб з інвалідністю, жінок та внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) із числа представників таких цільових груп;
- впровадити навчальні програми для населення щодо користуванням сучасними технологіями та електронними інструментами, зокрема отримання електронних ключів, користування електронними адміністративними послугами, подання електронних петицій тощо.
Серед рекомендацій для громадського сектору були наведені поради щодо створення власних інформаційних майданчиків, консолідації зусиль з іншими представниками громадськості, проведення роз’яснювальної та освітньої роботи з мешканцями громад, ініціювання проведення обговорень, круглих столів, семінарів з ОМС щодо потреб громадських організацій та необхідності їх включення в процес прийняття владних рішень.
Також під час заходу учасники обговорили успішні практики залучення громадськості до процесів прийняття владних рішень у Львівській області, які були реалізовані цільовими громадами в межах проєкту. Так, представники Сокільницької громади поділилися успішними історіями, які відображають позитивний вплив проєкту на громаду:
- Створення Молодіжної Ради. У межах проєкту було створено такий консультативно-дорадчий орган як Молодіжна Рада, завдяки якому молодь громади активно братиме участь у прийнятті рішень щодо молодіжної політики. Цей інструмент сприятиме залученню нових ідей, бачень та перспективних підходів у роботі органів місцевого самоврядування.
- Створення ще одного КДО – робочої групи з питань доступності соціальних послуг, інклюзивності, чутливості до конфліктів та перспектив розвитку міжмуніципального співробітництва. До складу цього КДО увійшли ВПО, які наразі проживають у громаді. Також завдяки консолідованій роботі цього КДО та ОМС було виявлено та вирішено одну із проблем щодо доступності простору для осіб з інвалідністю – завдяки сходоходу для крісел колісних, наданого громаді в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»». Це обладнання дозволить поліпшити рівень доступності в громаді.
- Триває робота над створенням Громадської ради.
Представник Рава-Руської громади, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мар’ян Свірнюк поділився з присутніми здобутками громади. Він розповів, що з моменту проведення фокус-групового дослідження членами команди ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» в громаді відбулося багато позитивних змін, а саме:
- Оновлено склад Молодіжної ради, активізовано роботу з цим КДО для врахування думки та інтересів молоді при формуванні місцевої політики.
- Під час спільної роботи ОМС та Молодіжної рада було визначено, що молодь громади потребує створення молодіжного центру. За підтримки Львівської обласної військової адміністрації такий центр було створено. Наразі він активно працює, молодь громади проводить в ньому різноманітні освітні, культурні та благодійні заходи.
- Утворено новий КДО – Раду ВПО. До її складу увійшли представники міської влади, 9 ВПО та 3 громадських організації. Наразі триває процес обрання голови цього КДО.
Успішною практикою також поділилися представники Оброшинської громади. У співпраці ОМС та громадської організації «Наш простір дії» у одному з приміщень громади, яке планувалось використовувати як укриття, було обладнано мультифункціональний громадський простір «Центр життєстійкості», що наразі використовується ОМС та громадської організацією для проведення публічних заходів та реалізації проєктів. Також центр потенційно може слугувати для тимчасового розміщення ВПО та в якості укриття для мешканців сусідніх будинків. До облаштування «Центру життєстійкості» долучився Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» надавши меблі, офісне та кухонне обладнання, побутову техніку.
Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.