07 березня 2023 року Голова організації Олександр Вознюк долучився до онлайн-заходу стосовно висвітлення діяльності ВООЗА щодо підтримки України з питань реабілітації, допоміжних технологій та інклюзії при обмеженні життєдіяльності. Подію присвячено реабілітації, інтеграції людей з інвалідністю та використанню асистивних технологій у контексті здійснення заходів реагування у зв’язку з війною, що триває.
У заході взяли участь експерти ВООЗ, спеціалісти з реабілітації, представники громадського сектору, представники Міністерства охорони здоров’я України, серед них і Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, представники Офісу Президента України, зокрема заступниця керівника Офісу Президента Юлія Соколовська.
Заступниця офісу Президента України акцентувала, що питання реабілітації постраждалих унаслідок військової агресії Росії проти України надзвичайно актуальні та постійно перебувають у полі зору керівництва держави. На переконання спікерки, Україна зробить неоціненний внесок у розвиток реабілітації у світі й накопичить колосальний масив знань і практичних навичок у цій сфері. «Відновлення України – це передусім відновлення й розвиток людського капіталу», – наголосила Юлія Соколовська.
На думку Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка ВООЗ необхідно продовжувати забезпечувати пряму координацію та технічне консультативне керівництво для МОЗ, Мінсоцполітики та ключових партнерів, поєднуючи підхід з реагування на надзвичайні ситуації із роботою зі зміцнення систем, яка вже надавались, для забезпечення повного узгодження усіх активностей з МОЗ та створення сталої платформи для надання реабілітаційної допомоги зараз та у майбутньому.
Щодо позиції ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» щодо існуючої ситуації зазначимо, що наразі тисячі людей в Україні з комплексними травмами, які пов’язані з війною потребують реабілітаційних послуг. Разом з тим, існує необхідність в реабілітації громадян, ушкодження яких не пов’язані напряму із війною, а є наслідком захворювань, старіння та/або побутових травм. Про потреби останніх не варто забувати. Реабілітаційні потреби в наслідок військової агресію з боку Російської Федерації зростають, водночас зростає і наявність комплексних бар’єрів щодо доступу до допомоги у сфері охорони здоров’я під час війни, серед таких бар’єрів: відсутність достатньої кількості кваліфікованого медичного персоналу, архітектурна недоступність установ реабілітації, недостатня кількість таких установ, відсутність інформаційної роботи з населенням, перебої з електропостачанням та інші. Ці бар’єри мають бути усунені, тому варто оперативно попрацювати над підходами та стратегіями щодо їх подолання, а також обов’язково залучати представників громадського сектору до таких обговорень
Також на думку Голови організації, наразі МОЗ має продовжувати підсилювати доступ до реабілітаційних послуг та допоміжних технологій на рівні громад шляхом їх інтеграції до існуючих підходів ВООЗ та партнерів щодо надання первинної медичної допомоги. Це включає навчання надавачів первинної медичної допомоги визначенню потреб, наданню втручань, таких, як призначення базових допоміжних засобів реабілітації та скерування пацієнтів, які потребують специфічних послуг.
Прес-центр