30 вересня 2024 року в Національній асоціації адвокатів України (НААУ) відбувся круглий стіл, присвячений темі дотримання законодавства з питань мобілізації. Захід організували Комітет НААУ з питань захисту прав осіб з інвалідністю у співпраці з громадськими організаціями. Метою заходу було обговорення порушень законодавства з боку посадових осіб щодо мобілізації осіб з інвалідністю та вироблення рекомендацій для уникнення подібних проблем у майбутньому.
Модератором круглого столу виступив Олександр Вознюк, голова Комітету НААУ з питань захисту прав осіб з інвалідністю, який наголосив на необхідності конструктивного діалогу між адвокатами, представниками ТЦК та іншими зацікавленими сторонами. Він зазначив:
“Нашою метою є створення правильної платформи для комунікації. Це не про звинувачення когось, а про знаходження рішень для дотримання законодавства як посадовими особами, так і військовозобов’язаними. Закон вимагає правил, і ми повинні їх виконувати”.
У ході засідання було представлено низку прикладів і кейсів, що ілюструють реальні проблеми мобілізації осіб з інвалідністю. . В тому числі тих, які стосувалися захисту прав осіб з інвалідністю, коли у судовому порядку було визнано порушення під час мобілізаційного процесу.
Вадим Сидоренко, один зі спікерів, наголосив на важливості відкритого діалогу, зазначивши: “Необхідно дотримуватись прав людини, незалежно від того, хто в якій орбіті”. Він закликав учасників обговорити як позитивні, так і негативні приклади мобілізації, щоб знайти шляхи покращення ситуації.
У ході обговорення керівники обласних ТЦК, які брали участь у заході, також висловили стурбованість щодо проблем комунікації між центрами та громадськістю. Вони підкреслили необхідність проведення навчань для особового складу, щоб покращити знання про права осіб з інвалідністю. Було зазначено, що багато осіб не отримують належної інформації про свої права під час мобілізації, що призводить до помилок і порушень.
Окрім того, було зазначено, що підвищена цифровізація, яка передбачає створення електронних реєстрів та відстрочок, значно покращить ситуацію і сприятиме зниженню кількості порушень. Також було запропоновано активніше впроваджувати заочний механізм проходження військово-лікарської комісії для осіб з інвалідністю.
Основним підсумком круглого столу стало рішення продовжувати роботу в напрямку посилення правової підтримки осіб з інвалідністю та вдосконалення комунікації між адвокатами і ТЦК. Також учасники заходу домовилися про розробку рекомендацій щодо покращення процедур мобілізації осіб з інвалідністю та їх захисту від порушень.Така ініціатива є важливим кроком на шляху до більш прозорого та справедливого мобілізаційного процесу, що повністю відповідатиме вимогам законодавства України та міжнародним стандартам прав людини.