28 квітня 2022 року відбулося онлайн-засідання Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України. Нагадаємо, що Громадська рада при Міністерстві соціальної політики України – це постійно діючий колегіальний виборний консультативно-дорадчий орган.
Мета утворення Громадської ради – забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту населення, надання соціальних послуг, з питань сім’ї та дітей, захисту депортованих за національною ознакою осіб, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, попередження насильства в сім’ї, а також здійснення громадського контролю за діяльністю Міністерства соціальної політики України та налагодження ефективної взаємодії з громадськістю.
На порядок денний було винесено ряд важливих питань серед яких: захист прав дітей в умовах воєнного стану, спрощена процедура ввезення гуманітарної допомоги на територію України в умовах воєнного стану, необхідність внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» в частині посилення моніторингової складової та збільшення кількості інструментів взаємодії з органами влади».
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» зазначив, що війна в Україні вже призвела до евакуації і переміщення 5,1 мільйонів дітей, що становить понад половину дитячого населення країни. Понад 2,5 мільйона дітей покинули територію України, ще 2,6 мільйона були переміщені всередині країни. Наразі невідома точна кількість дітей, які знаходяться у тимчасово окупованих військами РФ населених пунктах. Олександр Вознюк підкреслив, що найважче переносити евакуацію дітям з інвалідністю. Також Голова організації зазначив, що державі необхідно напрацювати механізм повернення викрадених та примусово вивезених російською стороною українських дітей.
Також Голова організації зазначив, що відповідно до мети діяльності Громадської ради доцільно обговорити проблему забезпечення соціальних гарантій та соціального захисту громадян України, які вимушено перебувають поза межами України рятуючи своїх дітей та себе від війни. Так, варто знати, що частина з тих громадян, які виїхали, наразі знайшли роботу та офіційно працюють відповідно до законодавства приймаючих країн. Україні необхідний механізм щодо конвертування та зарахування трудового стажу в інших державах для таких громадян. Тому є необхідним поновити процедури ратифікації укладених міжнародних угод, що забезпечують такі соціальні гарантії як право на працю та право на пенсію і провести роботу з міжнародними партнерами по укладанню таких угод з країнами, з якими такі угоди відсутні. Ратифікація та укладання міжнародних угод щодо забезпечення соціальних гарантій буде одним із чинників для повернення наших громадян після завершення війни. Така пропозиція знайшла підтримку серед присутніх, які зазначили, що питання потребує уваги та додаткового вивчення.
Не обійшли увагою члени Громадської ради і питання щодо гуманітарної допомоги. Обговорили випадки зловживань у цій сфері, серед яких: проблема того, що гуманітарна допомога зникає або суттєво зменшується дорогою до кінцевих споживачів, випадки перепродажу гуманітарної допомоги, спроби ввезення на територію України товарів для перепродажу під виглядом гуманітарки тощо. Олександр Вознюк вказав, що суворий облік отриманої гуманітарної допомоги та контроль з боку громадськості дозволить уникнути ряду зловживань та запропонував членам Громадської ради напрацювати документ в якому зазначити про спосіб участі та долучення громадськості у цьому питанні. Пропозиція була підтримана.
Члени Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України домовились про те, що присутні викладуть пропозиції щодо озвучених ними питань в письмовому вигляді для подальшого опрацювання.
Прес-центр