17 червня 2020 року відбулось засідання Комітету з питань соціальної політики Громадської ради при КМДА. На запрошення Голови Комітету участь у його засіданні взяв Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк.
На порядок денний засідання було винесено наступні питання:
1.Про відміну з 1 липня 2020 року, пільг на перевезення громадським транспортом Києва , громадян які не прописані у місті Києві;
2.Про розгляд проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пільг з оплати проїзду».
Нагадаємо, що Голова КМДА, міський голова Києва Володимир Кличко під час он-лайн прес-конференції заявив, що з 1 липня 2020 року проїзд у муніципальному транспорті Києва буде здійснюватись виключно за е-квитком або «Карткою киянина» для пільгових пасажирів.
Таке нововведення передбачає, що у Києві пільговики, які не мають зареєстрованого місце проживання в місті, сплачуватимуть з 1 липня 2020 року за проїзд у громадському транспорті столиці повну вартість.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк у своєму виступі зазначив, що позбавлення права пільгового проїзду без застосування компенсаційних механізмів викликає напругу серед соціальних груп, які користуються такими пільгами, оскільки призведе до суттєвого збільшення витрат в цей скрутний час.
Одним із таких механізмів може стати монетизації пільг та/або адресна матеріальна допомога пільговим категоріям громадян, що дасть змогу людині самій обрати на що її витратити чи то на проїзд, чи то на лікарські засоби або просто на продукти харчування. Крім того, запровадження персональної грошової компенсації буде слугувати прозорості використання бюджетних коштів, сприятиме реалізації принципу ефективності та результативності, який закріплено у Бюджетному кодексі України і унеможливить корупційні складові, оскільки держава напряму виплачує кошти користувачу послуг.
Для впровадження змін у пільговій політиці країни необхідно вивчити передовий закордонний досвід, виявити системи які можливо адаптувати або взяти найкращі рішення. Аналіз такого досвіду дасть змогу знайти конструктивні моменти і результативні методики, які можна реалізувати в сучасному українському суспільстві.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» вважає, що запропоновані зміни без застосування механізмів компенсацій можуть суттєво погіршити матеріальне становище соціальних груп населення, які користуються пільгами з безкоштовного проїзду в громадському транспорті.
Прес-центр