Засідання Ради у справах осіб з інвалідністю при Кабінеті міністрів України




24 грудня 2020 року на запрошення Міністерства соціальної політики України Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк взяв участь у онлайн-засіданні Ради у справах осіб з інвалідністю при Кабінеті міністрів України.
На обговорення було винесено 2 питання:
1. Розгляд проекту розпорядження Кабінету Міністрів України „Про затвердження Національного плану дій з реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2025 року”;
2. Розгляд проекту розпорядження Кабінету Міністрів України „Про затвердження Плану заходів щодо підтримки осіб з інвалідністю на період карантину та посилених протиепідемічних заходів гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, мінімізації її наслідків”.
Міністр соціальної політики Марина Лазебна зазначила, що це перше засідання у новому складі та підкреслила, що треба критично подивитися на ситуацію, чи виконують органи влади ті завдання, які прописані у Державній цільовій програмі “Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю” на період до 2020 року, статус якої завершується. За словами Міністра, у Національному плані було передбачено 72 заходи, 40 заходів було виконано, 15 – виконано частково, реалізація ще 7 триває і 10 заходів не виконано.
Перший заступник Міністра молоді та спорту Сергій Симоноввказав, що не готовий висловити позицію щодо питання першого порядку денного, оскільки Міністерство молоді та спорту взагалі не отримало проект розпорядження Кабінету Міністрів України „Про затвердження Національного плану дій з реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2025 року”, обговорення якого винесено на порядок денний. Сергій Симонов висловив ряд пропозицій щодо інших питань, які йому запропоновано було викласти у письмову вигляді як офіційну позицію та направити на адресу Міністерства соціальної політики України.
Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова зазначила, що нею подавався ряд пропозицій до Національного плану дій з реалізації КонвенціЇ ООН про права осіб з інвалідністю проте, на жаль, вони враховані не були. Йдеться про належне забезпечення освітніх прав дітей з особливими освітніми потребами під час карантину викликаного пандемією COVID-19. Доповідачка зазначила, що забезпечення дітей з інвалідністю сучасною комп’ютерною технікою, підготовка викладачів до дистанційного навчання, проведення перевірок щодо доступності онлайн-платформ, укладання електронних підручників -це ті заходи, які залишатимуться актуальними як у період пандемії, так і після її завершення, оскільки дистанційна освіта має бути доступна для кожного. Також було згадано про необхідність забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю, доступ до державних послуг , а також інформації, проведення змін у медичній сфері щодо доступності медичного обслуговування для осіб з інвалідністю.
Висловив свою точку зору і Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк, який зазначив, що на його думку, Національний план дій з реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2025 року , який обговорюється буде мати провальний фінал. У своєму виступі Олександр Вознюк підійняв питання архітектурної та транспортної доступності для осіб з інвалідністю, доступу до освіти та медицини, реабілітації та реабілітаційних центрів, питання працевлаштування, оплати праці та соціальних гарантій. Щодо працевлаштування було зазначено, що в Україні досі не випрацювана єдина концепція щодо працевлаштування людей з інвалідністю. Також Олександр Вознюк звернув увагу присутніх на те, що багато громадських організацій є засновниками підприємств, де працюють люди з інвалідністю. Проте далеко не всі підприємства належним чином захищають права працівників-людей з інвалідністю та оплачують гідну заробітну плату. Так, отримаючи податкові пільги та ряд інших привілегій такі підприємства не можуть забезпечити працюючій людині з інвалідністю гідну заробітну плату, еквівалентну тій, що сплачується приватним бізнесом за аналогічну роботу людині з інвалідністю.
Не обійшов стороною доповідач і питання технічних засобів реабілітації (ТЗР). Олександр Вознюк висловив занепокоєння, щодо запропонованих змін, що фактично обмежать права основного бенефіциара-користувача ТЗР вільно обирати виробника того чи іншого ТЗР.
Щодо реабілітації дітей з інвалідністю Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» зазначив, що необхідно надати можливість батькам, що виховують дітей з інвалідністю самостійно обирати заклад, де така реабілітація буде здійснюватися задля можливості одержання якісної реабілітаційної послуги споживачем. На думку Олександра Вознюка між надавачами послуг має існувати здорова конкуренція за споживача, яка сприятиме тому, що якість наданих послуг буде зростати.
Підсумовуючи свій виступ доповідач зазначив, що Національний план не був попередньо обговорений разом з представниками громадських організацій, що є неприпустимим. Окрім того Національний дій з реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2025 рокупотребує доопрацювання щодо ряду питань , які стосуються забезпечення належного рівня захисту прав та життя людей з інвалідністю, а тому потребує подальшого обговорення з представниками громадських організацій та внесення відповідних змін.
Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» сподівається, що озвучені на обговоренні позиції усіх доповідачів були почутими та знайдуть своє відображення у Національному плані дій з реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2025 року задля забезпечення повного і всебічного захисту прав та законних інтересів людей з інвалідністю в Україні.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *