09 серпня 2019 року в приміщенні Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду відбулось чергове засідання Робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
На засіданні Робочої групи її учасники обмінялись досвідом з представниками Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду щодо забезпечення доступності до правосуддя осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Як наголосили представники суду обмін досвідом щодо питань доступності є вчасним, оскільки в переданих будівлях суду відбувається реконструкція і важливо на етапі проведення будівельних робіт врахувати необхідність забезпечення доступності всіх верств населення. Звісно потрібно враховувати які приміщення були передані для здійснення правосуддя Касаційному цивільному суду у складі Верховного суду та обсяг отриманого фінансування, але можливість донести безпосередньо до представників судової влади необхідність вжиття заходів щодо доступності, отримати зворотній зв’язок, розуміння необхідності забезпечення доступності для всіх та намагання втілити в життя отриманий досвід призведе до усунення дискримінаційних підходів, зміни розуміння проблем доступності та застарілих парадигм у відношенні до осіб з інвалідністю та інших мало мобільних верств населення. Звертаємо увагу, що обмін досвідом відбувається на прикладі судових установ (Шостий апеляційний адміністративний суд, Шевченківський районний суд міста Києва інші судові установи, що є учасниками Робочої групи), які вже суттєво забезпечують архітектурну та інформаційну доступність, які в процесі діяльності Робочої групи та одні з перших в Україні практично повністю забезпечили доступність до своїх приміщень і зробили реальні кроки по облаштуванню власних будівель для забезпечення доступу до правосуддя всіх категорій громадян.
Не оминули учасники Робочої групи і нові Державні будівельні норми, які набули чинності з 01 квітня 2019 року. Олег Полозюк, представник Національної асамблеї людей з інвалідністю, розповів про основні нововведення в нормах будівництва, звернув увагу про необхідність в процесі реконструкції та будівництва неухильного дотримання будівельних норм, що в подальшому дасть змогу уникнути додаткових витрат на усунення порушень, поліпшити імідж учасників будівництва і реконструкції, та забезпечити доступність для всіх.
Голова Організації Олександр Вознюк доповів про результати розгляду звернення ГО «Донецька обласна організація ВО «Союз осіб з інвалідністю України» щодо участі Робочої групи в реконструкції Вугледарського міського суду Донецької області.
Нагадаємо ГО «Донецька обласна організація ВО «Союз осіб з інвалідністю України» звернулась до ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” щодо розміщеного оголошення в засобах масової інформації про доступність для людей з інвалідністю та маломмобільних груп населення будівлі Вугледарського міського суду Донецької області після проведення реконструкція будівлі де розміщується суд. Зазначена реконструкція була проведення в рамках реалізації Програми розвитку ООН в Україні проекту поліпшення доступу до правосуддя за фінансової підтримки Європейського Союзу та Королівства Нідерланд.
Після отримання цього звернення ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” звернулась із запитами до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області та до Донецьокої обласної державної адміністрації з приводу піднятого заявником питання про що було повідомлено ГО «Донецька обласна організація ВО «Союз осіб з інвалідністю України».
Орагнізація отримала відповіді від зазначених установ, з якими були ознайомлені учасники Робочої групи.
З відповіді Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області можна зробити висновок, що всі роботи з реконструкції були проведені у відповідності до встановлених будівельних норм, а присутні на відкритті представники громадських організацій осіб з інвалідністю надали “позитивні відгуки”.
Однак Управлінням містобудування та архітектури Донецької обласного державної адміністрації, по наданій інформації від Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, були виявлені невідповідності вимогам державних будівельних норм.
Зазначені відповіді були направлені особам відповідальним за реалізацію Програми розвитку ООН в Україні проекту поліпшення доступу до правосуддя за фінансової підтримки Європейського Союзу та Королівства Нідерланд для взяття до відома та уникнення в подальшому подібних ситуацій, щоб результат допомоги європейських колег у реконструкції установ державного значення був прикладом для реалізації інших проектів, а виявленні недоліки були враховані в подальших реконструкціях будівель соціального значення, включаючи судові установи в регіоні, в рамках реалізації Програми розвитку ООН в Україні проекту поліпшення доступу до правосуддя за фінансової підтримки Європейського Союзу та Королівства Нідерландів.
Також Голова Організації підкреслив, що не всі представники судової влади в Донецькій області, які брали участь в реконструкції судової установи, сприйняли вивчення питання доступності до суду як намагання отримати для всіх позитивний досвід у впровадженні доступності до правосуддя всіх категорій громадян, сподіваємось, що після усунення недоліків Вугледарський міський суд Донецької області стане взірцем та правильним прикладом отримання європейської допомоги, а у європейських партнерів не буде сумнівів, що кошти європейських платників податків використовуються відповідно до встановлених в Україні правил та норм і стане поштовхом в подальшому інфраструктурному розвитку регіону.
Також на засідання Робочої групи підвели підсумки реалізації проекту “Навігація суду”, по цьому питанню порядку денного було прийнято рішення узагальнення отриманих результатів та звернення до Ради суддів України стосовно прийняття рекомендацій по інформаційній доступності судових установ.
Прес-центр