Засідання Робочої групи з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав осіб з інвалідністю при Центральній виборчій комісії

04 червня 2020 року відбулось чергове засідання Робочої групи з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав осіб з інвалідністю при Центральній виборчій комісії, членом якої є ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів».
Нагадаємо, що у 2019 року для сприяння Центральній виборчій комісії в підготовці й розробці нормативних документів, спрямованих на забезпечення та реалізацію виборчих прав людей з інвалідністю та поліпшення їх доступності, а також інших мало мобільних груп населення до виборчого процесу, було створено Робочу групу з питань забезпечення реалізації та захисту виборчих прав людей з інвалідністю, до якої увійшли представники 12 профільних громадських організацій.
Також, Робоча група має сприяти Центральній виборчій комісії у реалізації експериментальних і пілотних проєктів, спрямованих на реалізацію виборчих прав людей з інвалідністю.
Засідання відбувалось в режимі онлайн-конференції, модератором заходу виступив член ЦВК – Сергій Постівий.
У заході взяли участь експерти, які є представниками Національної асамблеї людей з інвалідністю.
Засідання було присвячено забезпеченню табличками шрифтом Брайля та мнемосхемами виборчих дільниць.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк наголосив, що вважає таку пропозицію не раціональною, оскільки якщо говорити про дотримання норм ДБН на виборчих дільницях, то це повинно бути забезпечено на місцевому рівні так як більшість виборчих дільниць розташовані у державних установах та організаціях, закладах громадського користування (навчальні, соціального обслуговування населення, охорони здоров’я, пенітенціарних, закладах культури тощо).
Таким чином, обстеження будівель і приміщень, а також прилеглих територій на предмет виявлення фізичних бар’єрів доступу для осіб з інвалідністю, а також напрацювання і втілення рекомендацій по створенню безбар’єрного середовища для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення належить до компетенції інших державних органів/інституцій, але ніяким чином не до зони відання /відповідальності Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія може спонукати місцеву владу до дотримання виборчих прав усіх категорій громадян України шляхом впровадження та дотримання чинних ДБНів, проте не може дублювати її функції.
Також Олександр Вознюк акцентував увагу всіх присутніх, що на минулій зустрічі ним вже підіймалося питання щодо залучення експертів лише однієї організації – Національної асамблеї людей з інвалідністю (надалі – НАІУ), які прямо лобіюють підприємства цієї організації для впровадження елементів архітектурної доступності виборчих дільниць.
В Україні близько 30 тисяч виборчих дільниць, які використовуються тільки 2-3 рази на п’ять років. Чи є раціональним і виправданим ті витрати про які заявляють представники НАІУ? Впевнені, що ні, бо за 5 років може змінитися місце дільниці, розташування приміщень у межах самої дільниці та необхідно буде знову робити нові мнемосхеми, нові інформаційні таблички та ремонти. Ремонти, мнемосхеми, таблички шрифтом Брайля в даному випадку не є розвитком доступності до виборчого права осіб з інвалідністю, навпаки гальмує його, оскільки мільйони гривень знову будуть направлені не на розвиток доступності до виборчого права, а на фінансування підприємств заснованих НАІУ, і як завжди в нашій країні через п’ять років виявиться, що кошти витрачені даремно, бо виборча дільниця змінила свої місцезнаходження або змінилось розташування приміщень в цій дільниці .
Переконанні для поліпшення ситуації з доступу до виборчого права особам з інвалідністю та іншим мало мобільним групам населення необхідно змінити підходи до забезпечення виборчих прав, надати їм можливість голосувати у режимі «он-лайн». Є приклади успішно реалізованих аналогічних кейсів у державах Європи, Північній та Південній Америці, Австралії та Новій Зеландії. Чому не почати впроваджувати он-лайн голосування в державі і визначити пілотну соціальну групу для цього саме осіб з інвалідністю? Все одно рано чи пізно ми прийдемо до он-лайн голосування, це не зворотній шлях розвитку інформаційних технологій у світі.
В Україні є приклади вдалого впровадження державних електронних сервісів, електронних підписів, чому не об’єднати зусилля в цій сфері та бути серед провідних держав світу. Риторичне питання на які очевидні відповіді – це жага наживи з використанням осіб з інвалідністю.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» наголошує, що люди з інвалідністю є повноцінними членами нашого суспільства держава має створити для них можливість вести незалежний та повноцінний спосіб життя, вжити конкретних заходів для усунення будь-яких перешкод, що утруднюють або унеможливлюють доступ до реалізації своїх прав включаючи і виборче право.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *