Засідання Робочої групи з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав осіб з інвалідністю при ЦВК



28 квітня 2020 року відбулось чергове засідання Робочої групи з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав осіб з інвалідністю при Центральна виборча комісія – Central Election Commission of Ukraine, членом якої є ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів».
На засіданні, що відбувалось в режимі онлайн-конференції, були відсутні 7 організацій, включаючи УТОГ та УТОС.
У засіданні взяли участь експерти, які є представниками Національної асамблеї людей з інвалідністю, чому саме експертів однієї організації було запрошено відповідь не надали. Все засідання було присвячено забезпеченню мнемосхемами та табличками шрифтом Брайля виборчі дільниці, які можна використати для виборів лише кілька разів в 5 років,чи раціональні ці витрати? На нашу думку ні.
Щодо дотримання на виборчих дільницях норм ДБН то це повинно бути забезпечено апріорі на місцевому рівні,бо більшість дільниць розташовані в державних установах і організаціях, школах тощо, це повинно бути забезпечено на рівні місцевої влади, ЦВК повинна спонукати місцеву владу до дотримання виборчих прав всіх громадян в т.ч. і впровадження діючих ДБНів.
Чому були запрошені експерти лише однієї організації, якщо вірна інформація, що НАІУ отримала грант під тематику ЦВК,то відповідь очевидна – треба показати “роботу”,якої не помітно. В процесі доповіді експертів від НАІУ з’ясувалось,що доступність можуть забезпечити лише підприємства НАІУ, така собі не прихована реклама послуг.
В Україні близько 30 тис виборчих дільниць,які використовуються 2-3 рази на 5 років, ласовий шматок бюджетних коштів намагаються прибрати під одну структуру. Чи є раціональним і виправданим таки витрати?Вочевидь ні, бо через п’ять років зміниться місце дільниці, розташування приміщень в самій дільниці і потрібно буде знову робити нові мнемосхеми, таблички, ремонти, тощо.
На переконання ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», про яке постійно наголошуємо більше 5 років, необхідно змінити підходи до забезпечення виборчих прав осіб з інвалідністю, дати можливість голосувати їм он-лайн. Сьогодні впроваджуються електронні державні сервіси такі як “ДІЯ”,за яким можна ідентифікувати паспорт,водійські посвідчення тобто ідентифікувати громадянина України. Чому не розвинути цей сервіс для можливості голосування на виборах? Зробити пілотний проект для осіб з інвалідністю і в подальшому надати таку можливість голосувати всім бажаючим, хто має таке право.
Ремонти, мнемосхему, таблички в даному випадку не є розвитком доступності до виборного права осіб з інвалідністю, навпаки гальмує його, бо гроші будуть направлені на вже обрані підприємства для продукту, який можливо через п’ять років не знадобиться.
Криза через COVID-19 підкреслила необхідність розвитку он-лайн доступності сервісів для всіх, включаючи і виборчих прав. Так нехай карантин стане можливістю для впровадження чогось нового, а не продовженням ходіння по колу і марним витратою грошей на одну організацію і її підприємства.
Приклади успішного впровадження електронного голосування не поодинокі в Європі, Південній і Північній Америках, Австралія і Нова Зеландія тощо, вже є багато країн які використовують електронне голосування. Українські ІТ спеціалісти вважаються одними з найкращих у світі, чому не залучити їх до цього проекту?

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.