Засідання робочої групи з питань захисту виборчих прав осіб з інвалідністю






31 березня 2021 року відбулося засідання робочої групи з питань захисту виборчих прав осіб з інвалідністю до складу якої входить ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів». Модератором заходу став член Центральної виборчої комісії Сергій Постівий, переклад на жестову (дактильну) мову забезпечив перекладач Ігор Чаврот.
Нагадаємо, що зазначена група створена відповідно до Розпорядження голови Центральної виборчої комісії. Її головне завдання полягає у наданні консультацій, рекомендацій та сприянні Комісії в підготовці й розробці нормативних документів, спрямованих на забезпечення та реалізацію виборчих прав людей з інвалідністю та поліпшення їх доступності, а також інших маломобільних груп населення до виборчого процесу.
На обговорення було винесено наступні 2 питання: розробка пропозицій щодо нормативного врегулювання застосування та порядку використання розумного пристосування у виборчих та референдумних процесах та напрацювання пропозицій щодо вдосконалення положень Виборчого кодексу України в частині доступності виборчого процесу.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюкзазначив, що кількість осіб з інвалідністю, які виявили бажання здійснити волевиявлення та проголосувати на місцевих виборах у 2020 році за власним місцем перебування (без відвідування виборчої дільниці) значно збільшилася у порівнянні з минулими виборами. Безперечно, на цю статистику вплинула світова пандемія COVID-19 та природнє бажання уникнути великого скупчення людей задля того, щоб зменшити ризики зараження, проте не варто забувати і про незадовільний стан архітектурної (фізичної) доступності будівель та споруд, де проводяться вибори. На його думку, в Україні вже давно потрібно запроваджувати систему електронного голосування. Олександр Вознюк навів приклади вдало реалізованих кейсів щодо запровадження електронного голосування в зарубіжних країнах та наголосив на здобутках такого підходу стосовно діджиталізації виборів.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» звернув увагу присутніх, що запровадження системи електронного голосування ніяким чином не знімає обов’язків з держави щодо необхідності забезпечення архітектурної (фізичної) доступності для тих осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, які виявлять бажання проголосувати безпосередньо на виборчій дільниці. Згідно норм, які закріплені Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю, держава зобов’язана усунути перешкоди та зробити виборчий процес доступним з огляду на вид інвалідності та пристосування, яких особи потребують. За Виборчим кодексом, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати доступні приміщення для проведення виборів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (вагітних жінок, літні люди, батьків з дитячими візочками, осіб, які мають тимчасові порушення здоров’я та інших). Доповідач зазначив, які саме розумні пристосування допоможуть подолати проблеми у сфері доступності та висловив думку стосовно того, хто має фінансувати забезпечення виборчих дільниць розумними пристосуваннями.
Олександр Вознюк вказав, що станом на сьогодні, Україна робить лише перші кроки щодо безперешкодності доступу людей з інвалідністю та маломобільних громадян до виборчого процесу. Виборчий кодекс України визначає лише перші передумови та наразі потребує доопрацювань, розробки підзаконних нормативних актів. Надалі є важливим залучення, інформування всіх суб’єктів виборчого процесу та вжиття належних заходів на всіх етапах. Це сприятиме не лише реалізації особою свого виборчого права шляхом голосування, а й участі її виборах як кандидата, офіційного спостерігача, члена виборчої комісії, тощо.
Усі напрацювання та пропозиції членів робочої групи з питань захисту виборчих прав осіб з інвалідністю будуть передані профільному комітету Верховної Ради України.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *