Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку


31 серпня 2017 року в Одесі відбувся семінар для суддів та працівників судів на тему: “Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку”.
Захід було організовано, на виконання Програми “Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями”, що була схвалена рішенням Ради суддів України від п’ятого червня 2015 року № 54 та “Стратегії 2017” – документу, що став проектом дій задля допомоги суддям і працівникам апаратів у співпраці із людьми з інвалідністю, котрий розроблений робочою групою із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, Всеукраїнською громадською організацією інвалідів “Правозахисна спілка інвалідів” спільно з громадською організацією “Інститут судового менеджменту”, Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, за підтримки Одеського апеляційного господарського суду та громадської організації “Асоціації суддів господарський судів України”, а також в рамках реалізації судами Програми по забезпеченню безбар’єрного доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення. Власне, така ініціатива була підтримана Радою суддів України, Громадською організацією “Асоціація суддів господарських судів України” та Одеським апеляційним господарським судом.
Відкриваючи захід Наталія Богацька, голова Одеського апеляційного господарського суду та голова Асоціації суддів господарських судів України, відзначила актуальність тематики семінару для судової системи, яка активно працює над питаннями забезпечення безбар’єрного доступу до судових установ маломобільних груп населення та етики спілкування з такими людьми, оскільки люди з особливими потребами мають таке ж значення у суспільстві, як і кожен громадянин нашої держави.
В свою чергу, заступник голови Ради суддів України Богдан Моніч відзначив, що суд має бути зручним для всіх груп населення тому Радою суддів України ведеться активна робота у даному напрямку, затверджено програми, які втілюються у практичне застосування., а їх роль важлива як для працівників суду, так і для кожного пересічного громадянина. Богдан Моніч наголосив, що обговорюючи і вирішуючи питання доступу до суду людей з інвалідністю, “…ми автоматично робимо суд, як установу, доступнішим і логістично зрозумілішим для людей похилого віку, осіб з тимчасовим порушенням здоров’я, батьків з дитячими колясками. Забезпечуючи таким людям доступність до суду, ми забезпечуємо виконання одного з головних пріоритетів у відносинах “суд-суспільство” – доступ до правосуддя”. Богдан Моніч також нагадав присутнім про спільну ініціативу Ради суддів України та Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Правозахисна спілка інвалідів” щодо встановлення у судах платіжних терміналів, які розраховані,, в першу чергу, на людей з інвалідністю. Як результат – було розроблено і виготовлено унікальний платіжний термінал, що встановлено і який активно використовується у Київському апеляційному адміністративному суді.
Олександр Вознюк, голова ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” подякував присутнім за активну співпрацю та підкреслив те, що основною метою такої взаємодії з судами є не критика сучасного стану доступності людей з обмеженими можливостями до суду, а окреслення реальних проблем у цьому напрямку та шляхів їх подолання.
Тренерами даного семінару виступили – Наталія Чумак, яка є головою Правління ГО “Інститут судового менеджменту” та Олег Полозюк, член Секретаріату Національної Асамблеї людей з інвалідністю України. Вони зазначали, що роботи в даному напрямку багато, проте головне – це, передусім, бажання судів працювати у напрямку удосконалення умов безперешкодного доступу до правосуддя, тому сьогоднішній семінар лише черговий крок до створення максимально зручних та комфортних умов перебування маломобільних груп населення в судових установах не лише міста Одеси, а і всієї України.
Відтак, під час семінару були висвітлені та обговорені наступні питання:
– забезпечення транспортної, архітектурної та інформаційної доступності суду;
– подолання інституційних, фізичних, інформаційних ментальних та інші бар’єрів;
– основні шляхи побудови інклюзивного суду;
– створення в суді сприятливих умов для мало мобільних груп населення;
– ознайомлення з навичками етичної поведінки з особами, які мають особливі потреби тощо.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.