Пенсії: чи справедливий розподіл коштів? Про це – у прямому етері від Олександра Вознюка

Голова ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” Олександр Вознюк обговорив питання індексації пенсій в Україні під час прямого етеру на телеканалі «Суспільне». Індексація пенсій в Україні, яка відбувається щорічно 1 березня, має на меті збереження купівельної спроможності пенсіонерів через підвищення виплат відповідно до інфляції та зростання середньої заробітної плати.

Олександр Вознюк пояснив, що розмір індексації пенсій у 11,5% визначається економічними показниками минулого року та враховує частину доходів до бюджету України. Він зазначив, що через військові дії та мобілізацію, економічна складова не така, як хотілося б, і тому індексація не може бути вищою.

Після індексації пенсії зростають, проте підвищення не є однаковим для всіх, оскільки залежить від базового розміру пенсії та стажу роботи. Це допомагає зменшити розрив між старими та новими пенсіями. Розмір підвищення визначається за формулою: 50% зростання середньої зарплати плюс 50% рівня інфляції.

На думку Олександра Вознюка, сітка грошових забезпечень потребує перегляду, зокрема, для суддів та прокурорів. Він також стверджує, що індексація пенсій на 11,5% не розв’язує проблему, оскільки не покриває витрат пенсіонерів. Тому пропонує переглянути систему пенсійного забезпечення, зокрема, шляхом запровадження добровільної накопичувальної системи та додаткових угод зі страхуванням. Він вважає, що необхідно зосередитися на людині, а не на політиці, враховуючи, що пенсіонери все життя працювали та сплачували податки.

– Якщо ми не будемо додатково робити ще якісь кроки, то кожен майбутній пенсіонер в Україні приречений на бідну пенсію. Нам треба відійти від політики, а сфокусуватися конкретно на людині. Пенсіонери все життя працювали, були платниками податків, а набувши статусу пенсійної особи, фактично одразу потрапили за межу бідності. Потрібні реальні зміни. Якщо цього не робитимемо, ця проблема буде постійно перекидуватися в певну точковість. Наприклад, цих 11,5% нічого не вирішують. Вони навіть не вирівнюють по нулях споживчий кошик кожного пенсіонера. Просто ми наздоганяємо те, що фактично мали ще 10 років тому робити, атому, що так склались обставини, — сказав Олександр Вознюк.

Він підкреслив, що нинішня система індексації призводить до несправедливого розподілу коштів: ті, хто мав нижчі пенсії, отримують найменше збільшення. Наприклад, людина з пенсією 5000 грн отримає незначне підвищення, тоді як людина з пенсією 12000 грн отримає значно більше.

Правозахисник вважає, що необхідно переглянути трудовий кодекс та закон України про зайнятість, щоб забезпечити справедливіший розподіл ресурсів. Адже постійна точковість у розв’язанні питань не змінює глобальну ситуацію. Тому пропонує, щоб держава уклала суспільний публічний договір, який би передбачав більшу виплату посадового окладу та зарплати, щоб майбутні пенсіонери отримували більші пенсії.

На завершення, Олександр Вознюк сказав про неможливість вирівняти пенсії, оскільки це призведе до зворотного процесу та конфлікту між майбутніми та нинішніми пенсіонерами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *