«Правозахисна спілка інвалідів» провела презентацію напрацювань проєкту для місцевого самоврядування та громадського сектору Одещини

23 лютого  2024 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» провела онлайн презентацію напрацювань проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»» для представників органів місцевого самоврядування (ОМС) та мешканців громад Одеської області.

Участь у заході взяли 280 учасників, серед яких: представники органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, активні мешканці 10 громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в Одеській області (Кодимської, Балтської, Доброславської, Южненської, Чорноморської, Болградської, Саф’янівської, Арцизької, Білгород-Дністровської).

З вітальним словом до учасників заходу звернулася радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганна Борова, яка наголосила на важливості створення інклюзивних просторів для забезпечення рівних можливостей всіх людей. Завдяки таким просторам люди з інвалідністю не відчуватимуть незручностей та матимуть можливості брати участь у процесах прийняття рішень на місцях. Також спікерка зазначила, що створювати можливості для участі необхідно для всіх без виключення верств населення, і для внутрішньо переміщених осіб, і для людей старшого віку, молоді, жінок, ветеранів.

Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк поділився з присутніми результатами аналізу стану залучення громадян до процесів прийняття рішень та підготовленими рекомендаціями для ОМС, неурядових організацій та представників громадського активу. Він зазначив, що громади-партнерки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в Одеській області загалом демонструють доволі високий рівень залучення громадян до процесів прийняття владних рішень та створюють можливості для реального залучення та участі.

Так, у 9 із 10 громад наразі утворено консультативно-дорадчі органи (КДО) різного рівня та спрямування. За результатами дослідження громади-лідерки в цьому питанні є Кодимська  (10 КДО), Балтська (11 КДО) та Визирська громади (14  КДО).

Також дослідженням встановлено, що в цільових громадах Одеської області створені КДО, які не є притаманними іншим областям, до прикладу це:

  • комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України
  • координаційний центр підтримки цивільного населення при виконавчому комітеті
  • консультативна рада у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України.

Учасники заходу обговорити також успішні практики залучення громадськості до процесів прийняття рішень, які були реалізовані цільовими громадами в межах проєкту.

Заступниця Кодимського міського голови з гуманітарних та соціальних питань Антоніна Москалюк подякувала Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за надану підтримку та допомогу в межах проєкту. Також доповідачка повідомила, що вона та інші працівники міської ради з цікавістю ознайомилися з аналітичним звітом щодо громади, який був підготовлений ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», взяли з нього багато корисної інформації. Так, після ознайомлення з рекомендаціями щодо забезпечення доступності інформації для всіх мешканців громади (в тому числі і людей з інвалідністю) особлива увага звертається на це питання. Наразі дещо змінилась інформаційна політика в громаді щодо висвітлення інформації на офіційному сайті та на офіційних сторінках міської ради. Міська рада прагне, щоб вся інформація, яка публікується на сайті була доступна та зрозуміла читачам.

Також пані Антоніна зазначила, що їй приємно, що Кодимська громада є однією з лідерок щодо створених КДО серед громад-партнерок проєкту, проте кількість КДО не була самоціллю, влада громади не прагнула створити якомога більшу кількість рад, які існують «на папері», а прагнула забезпечити можливість мешканцям громади бути почутими та впливати на формування місцевої політики.

Керівниця відділу соціального захисту населення Арцизької міської ради Наталя Кваша зазначила, що завдяки проєкту активізовано роботу Молодіжної ради при Арцизькій міській раді.

Радниця Чорноморського міського голови, Юлія Паунова відмітила, що наразі міська рада працює над поліпшенням інформаційної складової в громаді, розробляється ряд інформаційних кампаній для мешканців.  Так, 26 лютого відбувся моніторинговий візит щодо забезпечення доступу всіх категорій мешканців до об’єктів соціальної сфери та органів влади громади. Забезпечення безбар’єрного доступу до приміщень, в яких знаходяться органи влади є важливим, оскільки прямо впливає на комфортність та можливість залучення. Міська влада має забезпечити можливість брати участь у громадських слуханнях та інших формах обговорення важливих питань всім без виключення групам населення.

Представники Балтської громади повідомили, що була впроваджена ініціатива щодо стажування молоді у Балтській міській раді. Учасники стажування – молоді люди від 18 до 35 років, на основі конкурсного відбору впродовж 10 днів проходили стажування у відділах Балтської міської ради Одеської області. Це дало можливість учасникам ознайомитися з профілем громади та структурою ради, вивчити специфіку роботи відділів ради, познайомитись та поспілкуватись з керівництвом громади, долучитись до підготовки важливих документів, прийняти участь у робочих засіданнях та нарадах, плануванні та організації заходів соціального згуртування. Також, активізовано роботи Молодіжної ради – консультативно-дорадчого органу, який діє при міській раді.

Доброславська громада працює над поліпшення рівня фізичної доступності, облаштування громадських будівель засобами безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. В адміністративному приміщенні селищної ради проведено капітальний ремонт вбиральні та облаштовано санітарно-гігієнічним приміщенням розрахованим на відвідування маломобільними групами населення. Також було облаштовано вхідну групу адміністративного приміщення пандусом. Приміщення для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб дообладнано підйомником, доступним для використання особами з інвалідністю. Для згуртування внутрішньо переміщених осіб налагоджено співпрацю влади з більш ніж 15-ма благодійними організаціями.

            Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» у рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.