Зміна статусу особи з інвалідністю на оцінку втрати функціональності, пільги та робота МСЕК. Голова організації Олександр Вознюк дав експертний коментар 33 каналу.

Голова організації Олександр Вознюк долучився до прямого етеру 33 каналу та надав експертні коментарі щодо реформи системи інвалідності та підходів до надання послуг особам з тимчасовим та стійким обмеженням фунціонування.

Пан Олександр зазначив, що за півтора року повномасштабного вторгнення кількість українців з інвалідністю зросла на 300 тисяч. Раніше в Україні проживало 2,7 млн людей з інвалідністю, а тепер цей показник сягнув 3 мільйонів.

               Наразі в державі триває робота над законопроектом, який має на меті удосконалити наявне законодавство, провести реформування МСЕК, а також ввести термін особи з обмеженим рівнем функціонування, що використовується в Міжнародній класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Спікер зазначив, що цей термін є більш комплексним ніж поняття «інвалідність», яке врегульовано в чинному законодавстві та охоплює не лише медичну сферу, а також соціальну, освітню та сферу зайнятості, що дозволить ширше оцінювати потреби людей та забезпечувати їх необхідними послугами. Нагадаємо, що ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» залучена робочу групу медико-соціальної експертної комісії щодо реформування МКФ при Міністерстві охорони здоров’я.

               На думку Голови організації, чинний порядок встановлення інвалідності – це прямий спадок радянської системи та Україні варто відійти від нього та звернути увагу на європейський досвід щодо цього питання. Медико-соціальні експертні комісії не дають змоги комплексно оцінити потреби окремої людини та більш спрямовані на проблемах, пов’язаних зі станом здоров’я, та відповідно не можуть запропонувати достатньо дієві методи відновлення функціонування. Щодо наявних 3 категорій інвалідності, то на сьогодні їх недостатньо для визначення втрати функціональності людини, доцільніше використовувати  ступінь обмеження функціонування, який обліковується у відсотковому співвідношенні.

               Розповів експерт про наступні важливі аспекти моделі переходу до нової системи, а саме:

  • з моменту готовності системи, нові пацієнти будуть оцінюватися за МКФ;
  • інформація про оцінку буде передаватися до єМСЕК, для визначення потреб. Потреби будуть передаватися до виконавців і надаватися людині;
  • людина буде проходити переоцінку за МКФ, і відповідно постійно змінювати і потребу в послугах і результат отримання послуг, у вигляді компенсації втрачених функцій;
  • для людей, які мають інвалідність, на момент запровадження системи буде передбачений добровільний перехід у нову систему, який буде підтриманий комунікаційною компанію;
  • для переосвідчення буде використовуватися лише новий механізм;

Зазначив і щодо необхідності сприяння державою працевлаштування осіб з інвалідності та згадав про законопроєкт №5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.

Переглянути запис етеру можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=lgYdxaOsbog

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.