Поліпшуємо доступність до правосуддя разом з міжнародними партнерами







08 липня 2020 року за ініціативи проекту EU Project «Pravo-Justice» відбулась робоча онлайн-зустріч із представниками органів суддівського самоврядування, експертами із доступності до правосуддя, працівниками Державної судової адміністрації України, представниками інституту громадянського суспільства та міжнародних організацій.
До обговорення також долучилися представники проекту «Нове правосуддя» USAID, які презентували власний проект із доступу до правосуддя на основі Деснянського районного суду міста Києва.
Під час заходу учасники обговорили розробки ініціативи «Модельні суди» щодо покращення ознакування українських судів шляхом навігації в судах з урахуванням різних категорій користувачів суду та обміркували наступні питання: стандарти надання послуг відвідувачам судових установ ,необхідні елементи ознакування та їх дизайн, необхідність навчання суддів та працівників апарату суду навичкам комунікації з вразливими категоріями населення.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк зазначив, що не підтримує впровадження інформаційних табличок у тому вигляді у якому вони були презентовані в межах Ініціативи «Модельні суди», оскільки:
– такі таблички не є контрастними ;
– не обладнані шрифтом Брайля;
– група кольорів, яка обрана для табличок не забезпечує можливість особам з порушенням зору самостійно з орієнтуватись в приміщені, тому колір, який використовується як основа має бути контрастним і вирізнятись на фоні кольору стіни;
Олександр Вознюк наголосив, що бажання змінити/оновити існуючі наразі у судах елементи ознакування – це чудова ініціатива, але виключно при умові, що ці оновлення будуть корисні, зможуть використовуватися всіма верствами населення та будуть відповідати принципам універсального дизайну. Презентовані таблички не забезпечують належну навігацію для людей з порушенням зору, які теж є відвідувачами судових установ, а тому не можуть використовуватися до приведення їх до належного вигляду.
Голова організації запевнив присутніх, що робоча група із забезпечення доступності суду і судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення готова співпрацювати з міжнародними організаціями, ділитись набутим досвідом, разом змінювати доступність до правосуддя на краще. До складу робочої групи входять провідні організації осіб з інвалідністю і саме вони знають, що потрібно для такої категорії громадян.
Слід також звернути увагу, що наразі в Україні наявні 3 проекти, котрі направлені на покращення рівня доступності судових установ, а саме: «Модельні суди» за підтримки EU Project “Pravo-Justice”, «Зручний суд», який реалізується в рамках програми «Нове правосуддя» USAID і проект «Право на справедливий суд осіб з обмеженими можливостями» започаткований ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» та затверджений Радою Суддів України.
На жаль під час реалізації проектів куратори EU Project “Pravo-Justice” та USAID не залучають представників громадянського суспільства та не враховують думку та ініціативи національних розробників. В центрі уваги проекту має бути людина, адже людина-це частина громадянського суспільства, тому для успішної реалізації будь-якої ініціативи має бути залучення представників інституту громадянського суспільства для реалізації принципу: «нічого для нас без нас».
Олександр Вознюк закликав учасників консолідувати зусилля та зазначив, що вказані проекти потрібно об’єднати в один, щоб в подальшому дійти до єдиного бачення щодо покращення рівня доступності до суду вразливих всіх категорій населення задля забезпечення належного рівня права на судовий захист.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.