03 червня 2022 року у Брюсселі відбулася міжнародна конференція «Захист прав і свобод тимчасово переміщених громадян України, які перебувають на території держав-членів ЄС та інших країн», яка була спільно організована ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» та Українським хабом громадянського суспільства в Європарламенті в Брюсселі. Партнерами заходу виступили Національна асоціація адвокатів України та Некомерційна медіаплатформа Брюсселя для обміну досвідом між експертами та представниками громадянського суспільства України та ЄС «Promote Ukraine».
Участь у заході взяли: Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та члени організації, Голова Українського хабу громадянського суспільства в Європарламенті в Брюсселі Наталя Мельник, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна, співголова Платформи Громадянського суспільства Україна-ЄС Олександр Шубін, Заступник Голови Національної асоціації адвокатів України , Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, голова комітету захисту прав людини НААУ, адвокат, голова громадської організації “По захисту прав людини” Анна Колесник, представниця Комітету із зайнятості та соціальних питань EMPL Європейські консерватори та реформісти Луція Дуріш Ніхолсонова, Почесний консул України у Королівстві Бельгія Кріс Бекет, Посол Швеції при Раді Європи Мартен Енберг, радниця Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ірина Сушко, народна депутатка України IX скликання, членкиня фракції «Слуга народу» Марія Мезенцева, заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Ольга Ревук, Почесний президент Всеукраїнської громадської організації «Наукове товариство інвалідів «Інститут соціальної політики» доктор педагогічних наук, професор Андрій Шевчов, експертка з питань співпраці з USAID, DIFID, GIZ, UNDP, засновниця ГО “Агентство стійкого розвитку Луганського регіону” Ганна Борова, координатор Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС Ростислав Дзунза, координаторка проектів із соціальної політики представництва Дитячого Фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні Олександра Чуркіна, Голова комітету з питань іміграціі Українсько-канадської Асоціації адвокатів, член асоціації іміграційних юристів Канади, адвокат Ольга Синишин, Керівник ГО ”Центр ініціатив зі сталого розвитку”. Член Громадської Ради при Міністерстві соціальної політики України Наталія Букіна, громадська діячка, президентка МБФ “Global foundation”, член Громадської ради Міністерства соціальної політики України Юлія Макарова, громадський діяч, правозахисник, засновник і спів-голова МБО “Східноєвропейське та Центральноазійське об’єднання людей, що живуть з ВІЛ”, лідер об’єднання ВІЛ позитивних українців у Німеччині Володимир Жовтяк, адвокат, член Комітету захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ Дмитро Жарий, адвокат, член Комітету захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ Іванна Костракевич, громадський діяч, член Міжнародної асоціації сліпих Олександр Бондаренко.
Нагадаємо, що сьогодні 100 днів з початку війни, яку розв’язала Російська Федерація проти України та українського народу. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) підрахувало, що воєнний наступ Росії на Україну змусив понад 6 мільйонів людей залишити країну в пошуках безпеки, захисту та допомоги. Наразі ці люди знаходяться на території приймаючих держав : країн- членів ЄС та інших держав. Базовою темою конференції став захист прав і свобод тимчасово переміщених громадян України. Також учасники конференції обговорили особливості створення комфортних умов перебування в приймаючих громадах та країнах для окремих соціальних груп: дітей-сиріт, людей з різними формами інвалідності, людей з ВІЛ/СНІД тощо.
Почесний президент Всеукраїнської громадської організації «Наукове товариство інвалідів «Інститут соціальної політики» доктор педагогічних наук, професор Андрій Шевцов у своїй доповіді «Проблеми визнання статусу особи з інвалідністю для громадян України в ЄС» розповів про проблеми і виклики з якими зіштовхуються наші громадяни, які вимушено зараз проживають за кордоном як біженці і мають статус особи з інвалідністю (або дитини з інвалідністю) за українським законодавством. На жаль такого статусу в країнах Європи вони не мають і через це у них багато проблем. Тому гостро стоїть питання гармонізації відповідного законодавства України і країн Євросоюз щодо узгодження процедури надання статусу особи з інвалідністю та обсягу та змісту тих пільг, фінансової та технічної допомоги, що надаються таким особам.
Радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна зазначила, що одним із суттєвих бар’єрів для людей, які змушені були покинути Україну є мовний бар’єр. Розв’язати цю проблему під силу приймаючим державам та громадам. Вирішенням цього виклику могли б стати україномовні гарячі лінії для людей з інвалідністю, що наразі перебувають в інших державах, а також система особистих консультантів. На думку спікерки, до цих процесів можна залучати українських фахівців, що перебувають в цих державах. Наприклад, в Латвії вже практикують надання послуг асистентів для українців та українок з інвалідністю. Відповідний досвід вже є, тож він може бути масштабований та адаптований до ситуації, що склалась зараз у світі через агресію Росії.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк у своєму виступі звернув увагу присутніх на те, що частина з тих громадян, які виїхали, наразі знайшли роботу та офіційно працюють відповідно до законодавства приймаючих країн. Україні необхідний механізм щодо конвертування та зарахування трудового стажу в інших державах для таких громадян. Тому є необхідним поновити процедури ратифікації укладених міжнародних угод, що забезпечують такі соціальні гарантії як право на працю та право на пенсію і провести роботу з міжнародними партнерами по укладанню таких угод з країнами, з якими такі угоди відсутні.
Експертка з питань співпраці з USAID, DIFID, GIZ, UNDP, засновниця ГО “Агентство стійкого розвитку Луганського регіону” Ганна Борова зазначила, що громадський сектор є найбільш вразливим під час війни та про необхідність державної підтримки громадським активістам та громадським організаціям, які займаються проблемами осіб з інвалідністю. Спікерка вказала, що у випадку відсутності такої підтримки держава може втратити таких людей, які змушені будуть змінити сферу діяльності. Наразі ж навіть попри втрату приміщень, оргтехніки, переїзд частини команди в іншу область України чи за кордон, призупинення фінансування – громадські активісти не опускають рук і продовжують активно працювати на перемогу України.
Дякуємо всім, хто долучився до заходу.
Рухаємося далі, Україна переможе!