Україна завершила виконання всіх завдань для затвердження переговорної рамки з ЄС: шлях до членства відкритий!

Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів», член Громадської рада при Міністерстві соціальної політики України  Олександр Вознюк взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС, яке відбулося 6 червня 2024 року

Під час засідання йшлося про те, що Україна зробила значний крок на шляху до членства в Європейському Союзі, завершивши виконання всіх завдань, необхідних для затвердження переговорної рамки. Цей важливий етап підтверджує непохитну відданість України євроінтеграції та її прагнення стати частиною європейської сім’ї.

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що Європейська комісія представить фінальну оцінку виконання Україною політичних зобов’язань вже до кінця тижня. За її словами, Україна виконала “абсолютно всі зобов’язання”, що є безпрецедентним випадком в історії розширення ЄС.

Очікується, що до кінця червня переговорна рамка буде затверджена Європейською комісією, а потім відбудеться перша міжурядова конференція, яка офіційно розпочне переговори про вступ України до ЄС.

Хоча консенсусу щодо переговорної рамки серед усіх 27 держав-членів ЄС ще немає, існують певні розбіжності з пропозицій однієї з країн. Проте, інші суттєві зміни до тексту протягом останніх місяців не вносились.

Україна планує активно використовувати можливості, які відкриває їй нова переговорна рамка. Зокрема, йдеться про можливість прискореної інтеграції та поступового приєднання до окремих політик, програм ЄС та європейського ринку за умови досягнення значного прогресу у впровадженні реформ.

Важливо зазначити, що Україна стикається з певними викликами на шляху до членства в ЄС, пов’язаними з війною, яку розпочала Росія. Зокрема, йдеться про значні руйнування інфраструктури, мінування територій та дефіцит інституційної спроможності.

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе підкреслила необхідність надання Україні додаткової фінансової та технічної допомоги з боку ЄС для подолання цих викликів та пришвидшення процесу євроінтеграції. Вона також закликала до відкритого та активного діалогу між усіма гілками влади, а також до залучення парламенту та профільних комітетів для забезпечення максимально скоординованого та ефективного процесу приєднання до ЄС.

Завершення виконання Україною всіх завдань для затвердження переговорної рамки з ЄС є свідченням її рішучості та готовності до членства в Європейському Союзі. Це значний крок вперед на шляху до європейського майбутнього України.

Щодо змін в процесі вступу України до ЄС. Вступ буде ґрунтуватися на заслугах: Україна буде оцінюватися за своїми власними досягненнями, а не порівнюватися з іншими країнами-кандидатами.

Швидкість вступу буде залежати від прогресу реформ: чим швидше Україна впроваджуватиме необхідні реформи, тим швидше вона зможе стати членом ЄС.

ЄС пропонує стимулювання за прогрес: Україна може отримати ранній доступ до деяких програм ЄС та ринків, якщо вона досягне значного прогресу.

Україна має виконати певні умови: до них належать розробка дорожньої карти реформ, боротьба з корупцією та підтримка добросусідських відносин з сусідами.

Деякі положення адаптовані до України: наприклад, ЄС визнає, що Україна не може наразі вирішити конфлікт з Росією.

Швидкий вступ неможливий: існують певні процедури, які сповільнюють процес, і Україна не зможе їх обійти.

Україна має чітко окреслити план реформ з чіткими термінами та очікуваними результатами.

Важливо заручитися підтримкою країн-членів ЄС. Переговорний процес буде складним і потребуватиме багато часу, але він можливий.

За словами Олександра Вознюка, нова переговорна рамка ЄС є жорсткою, але справедливою. Вона пропонує Україні чіткий шлях до членства, але вимагає від країни значних зусиль і реформ. Водночас громадянське суспільство не повинно залишатися осторонь процесів євроінтеграції країни у ЄС.

«Громадянське суспільство має бути залученим до Першої Міжурядової конференції переговорної рамки ЄС та переговорної позиції України для початку переговорів про вступ», – зазначив Олександр Вознюк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.