Уряд затвердив Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору до 2030 року


14 квітня 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні. Вперше в історії незалежної України затверджено комплексну державну стратегію, яка ставить за мету розбудову до 2030 року безбар’єрного та інклюзивного простору. Ця подія-важливий крок до безбар’єрної країни!
Нагадаємо, що 12 квітня 2021 року на третьому засідання міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України з розроблення проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля було презентовано фінальну версію Національною стратегії та прийнято рішення винести її на розгляд КМУ.
Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні розроблена в межах ініціативи Першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» та на виконання Указу Президента України Володимира Зеленського. Зазначений документ був підготовлений міжвідомчою робочою групою при Кабінеті Міністрів України, до якої увійшли 11 міністрів, народні депутати, представники Офісу Президента України, Національного інституту стратегічних досліджень, громадянського суспільства та експерти.
Важливо, що до розробки на всіх етапах були долучені експертні об’єднання, профільні громадські організації, бізнес-асоціації, фахівці, правозахисники, науковці. Тож документ вдалося зробити зваженим та максимально конкретним. Пишаємося тим, що Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк прийняв активну участь у розробці Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Олександр Вознюк став провідним експертом та консультантом напрямку «Фізична безбар’єрність». Головні проблеми цього напрямку були виявлені та вказані. Серед них можна назвати: бар’єри фізичної доступності (більшість будівель, споруд, об’єктів громадського простору та інфраструктури побудовані не за вимогами чинного законодавства, в тому числі і ДБН; переважна частина громадського транспорту, а також міжміського, залізничного сполучення є недоступною для маломобільних груп населення) ; недосконалість нормативно-правових актів (окремі положення існуючої нормативно-правової бази щодо створення фізичного безбар’єрного простору не узгоджені між собою, ДБН потребують узгодження, вдосконалення і розширення; відсутня система моніторингу і контролю, недостатньо висока кваліфікація фахівців сфери доступності. Також були напрацьовані шляхи подолання виявлених проблем серед яких: обладнання у кожному населеному пункті існуючих об’єктів фізичного простору; розробка спеціальних рішень для підвищення доступності тих існуючих об’єктів фізичного простору процесу переобладнання яких ускладнений через наявність об’єктивних організаційних чи технічних перешкод, стимулювання виробництва вітчизняними підприємствами транспортних засобів , спеціального та додаткового устаткування для людей з інвалідністю; забезпечення під час закупівлі на державні кошти рухомого складу транспорту (міського, міжміського, міжнародного сполучення) , придбання моделей , які максимально пристосовані під потреби осіб з інвалідністю, а також дообладнання існуючого парку спеціальними і допоміжними засобами для перевезення МГН; запровадження служби соціальних перевезень (соціального таксі); вдосконалення ДБНів з метою врегулювання суперечностей окремих їх положень; розробка галузевих (партикулярних) стандартів влаштування безбар’єрних просторів, а саме типових рішень щодо існуючої забудови, окремих споруд та громадських просторів; нормативно-правове регулювання на місцевому рівні питання створення фізичного безбар’єрного простору та інші.
Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні передбачає не лише покращення доступності інфраструктури міст і громад, а й підтримку всіх громадян, які відчувають бар’єри в освіті, працевлаштуванні, започаткуванні своєї справи, отриманні послуг, доступі до інформації та інших сферах життя. Необхідні заходи об’єднані у шести вимірах: освітньому, інформаційному, цифровому, фізичному, суспільному та економічному.
Також під час засідання уряд підтримав пропозицію Першої леді Олени Зеленської щодо створення Ради безбар’єрності, яка здійснюватиме моніторинг та контроль виконання Стратегії. Це буде майданчик для обговорення та пошуку спільних рішень, координації міжсекторальної взаємодії. До Ради безбар’єрності увійдуть представники уряду, місцевого самоврядування, громадянського суспільства, експерти та науковці.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» дякує всім, хто долучився до підготовки Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні!
Зробимо Україну доступною разом!

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.