Засідання Робочої групи з питань забезпечення і реалізації виборчих прав осіб з інвалідністю при ЦВК
05 жовтня 2020 року відбулось чергове засідання Робочої групи з питань забезпечення і реалізації виборчих прав осіб з інвалідністю при Центральній виборчій комісії.
Нагадаємо, що головним завданням Робочої групи є надання консультацій, рекомендацій, конкретних пропозицій та сприянні ЦВК у підготовці й розробці нормативних документів, які спрямовані на забезпечення та реалізацію виборчих прав людей з інвалідністю, а також інших маломобільних груп населення до виборчого процесу.
Інклюзивність у виборчому процесі – доволі широке поняття, адже стосується багатьох аспектів. Це і архітектурна доступність виборчих дільниць для маломобільних груп громадян, і інформаційна доступність матеріалів передвиборної агітації для людей з інвалідністю, і можливість проголосувати для всіх громадян, які досягли виборчого віку, незалежно від стану здоров’я, статі, місця реєстрації, наявності чи відсутності майна тощо.
На сьогоднішній день Робочій групі вдалося:
-напрацювати низку конкретних пропозицій та рекомендацій, які увійшли до відповідних постанов ЦВК;
-підготувати важливі напрацювання щодо внесення змін до Виборчого кодексу України, які увійшли до загальних пропозицій Комісії, затверджених її постановою та направлених на розгляд Верховною Радою України;
-досягти приведення у відповідність до вимог інклюзії офіційні вебсайти ЦВК та Державного реєстру виборців;
-на місцевих виборах 2020 року частково будуть втілені технічні пропозиції запропоновані учасниками Робочої групи.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк зазначив, що наразі ситуація з виборчими дільницями у контексті доступності для осіб з інвалідністю є незадовільною та акцентував увагу присутніх, що ЦВК немає жодного відношення до приміщень, будівель та споруд, де знаходитимуться виборчі дільниці. Обладнання перелічених об’єктів знаходиться в компетенції органів місцевого самоврядування та інших органів державної влади.
Таким чином, обстеження будівель і приміщень, а також прилеглих територій на предмет виявлення фізичних бар’єрів доступу для осіб з інвалідністю, а також напрацювання і втілення рекомендацій по створенню безбар’єрного середовища для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення належить до компетенції інших державних органів/інституцій, але ніяким чином не до зони відання /відповідальності Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія може спонукати місцеву владу до дотримання виборчих прав усіх категорій громадян України шляхом впровадження та дотримання чинних ДБНів, проте не повинна дублювати її функції. Натомість ЦВК має сфокусуватися на інших важливих питаннях, що належать до її компетенції, адже місцеві вибори 2020 вже майже на порозі і залишається дуже мало часу, щоб до них як слід підготуватися.
Сподіваємосяь, що завдяки напрацюванням Робочої групи у виборців-осіб з інвалідністю буде більше можливостей реалізовувати своє виборче право.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.