19 березня 2025 року у студії “Суспільного” голова ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” Олександр Вознюк прокоментував звільнення керівників медико-соціальних експертних комісій, зокрема очільниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи, у контексті повної ліквідації системи медико-соціальної експертизи.
Він наголосив, що новий закон №12178, який набув чинності 1 січня 2025 року, передбачає ліквідацію старих комісій та створення нових експертних команд при кластерних та надкластерних лікарнях (близько 300 закладів). Вони здійснюватимуть оцінку інвалідності за новими критеріями, зокрема з урахуванням повсякденного життя людини. За словами Олександра Вознюка, це є необхідним кроком для усунення корупційних схем, які роками існували в системі МСЕК. Тож масштабна реформа спрямована не тільки на покращення оцінки здоров’я людей з інвалідністю, а й боротьбу з корупцією.
“Станом на сьогодні вже близько 50 тисяч осіб пройшли перевірку за новою методикою оцінювання”, — додав правозахисник. Він підкреслив, що нові експертні команди працюють над перевіркою статусу інвалідності, особливо тих осіб, які отримали його незаконно, включаючи прокурорів та митників. Водночас Олександр Вознюк підкреслив, що “не стоїть завдання забрати у людини інвалідність, питання — права справедливого запиту та правомірного отримання статусу”.
Він наголосив на важливості забезпечення прав людей з інвалідністю на реабілітацію та соціальні пільги. “Звичайний громадянин, який мав право отримати справжню інвалідність, чекав роками, а чиновники за прискореною процедурою набували статусу”, — акцентував Олександр Вознюк. Він висловив сподівання щодо суворих покарань для тих, хто зловживав своїм становищем.
Також повідомив, що пенсійний фонд стягує кошти назад у державу від тих, хто не підтвердив свій статус інвалідності.
Олександр Вознюк також звернув увагу на те, що розслідування поширюється не тільки на керівництво МСЕК, а й на ВЛК, де також можуть бути виявлені випадки корупції. На думку, це питання потребує розслідування та максимального покарання винних, включаючи конфіскацію майна.
“Дуже цікава тема: як будуть реформуватися військові лікарські комісії (ВЛК)? Чому людей, які мають сукупні хвороби, визнають придатними, а людей, повністю здорових – ні? Це питання також є у фокусі уваги правоохоронної системи. І найближчим часом ми ще, можливо, побачимо, що не тільки серед МСЕК можуть бути лідери-мільйонери, а й серед, керівництва ТЦК тощо», – сказав, зокрема, він і наголосив на важливості забезпечення прав людей з інвалідністю на реабілітацію та соціальні пільги.
“Звичайний громадянин, який мав право отримати справжню інвалідність, чекав роками, а чиновники за прискореною процедурою набували статусу”, — акцентував Олександр Вознюк. Він висловив сподівання щодо суворих покарань для тих, хто зловживав своїм становищем.
Щодо повернення старих кадрів у нові команди, Олександр Вознюк пояснив, що закон прямо забороняє очільникам МСЕК, таким як Крупа, працювати в новій системі: дослідження Державного бюро розслідувань виявило незаконне збагачення цієї посадовиці та її сина на мільйони доларів. Але у правозахисника викликає занепокоєння й можливість переходу колишніх працівників корумпованих МСЕК до нових експертних команд.
«Всі члени комісій, які не очолювали старі корупційні МСЕК можуть бути в нових експертних командах за умов якщо вони займалися лікарською практикою – безперервно, не менше ніж рік, і можуть це підтвердити. Наприклад, Крупа була керівницею комісії, куди входило багато членів. То ці її підлеглі мають право працювати в нових експертних командах у кластерних і надкластерних лікарнях. Але за умови, що вони займаються лікарською практикою не менше ніж рік, і можуть це підтвердити. Наша була позиція не включати таких членів комісії в експертні команди. Це викликало велику дискусію серед правників та експертів, — пояснив Олександр Вознюк. – І у зв’язку з тим, що цим членам комісії не було пред’явлено будь-яких звинувачень, вони не підозрювалися в корупційних схемах, а керівник сама поза процесом видавала наліво-направо статус особи з інвалідністю, ми все ж таки дійшли згоди, що ці члени комісій можуть працювати в нових експертних командах”.
Загалом, громадський діяч висловив сподівання, що нові експертні команди зможуть забезпечити прозорість і справедливість у системі медико-соціальної експертизи, що, безсумнівно, є важливим кроком у подоланні корупції та покращенні життя людей з інвалідністю в Україні.