Дослідження доступу до правосуддя. Забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні 2021: реалії та виклики































26 листопада 2021 року ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» у партнерстві з Міністерством соціальної політики України, Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, Радою адвокатів міста Києва, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у місті Києві, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Вінницькій області провела круглий стіл «Дослідження доступу до правосуддя. Забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні 2021: реалії та виклики».
Участь у заході взяли Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та представники організації, Директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Євген Чеглаков, заступниця начальника ТУ ДСА України в місті Києві Наталія Чумак, заступниця начальника ТУ ДСА України у Чернігівській області Аліна Зубенко, заступник начальника ТУ ДСА України у Вінницькій області Олег Кислиця та представники управління, В.о. начальника ТУ ДСА України в Полтавській області Віталій Федько, завідувачка сектору з питань управління об’єктами державного майна ТУ ДСА України в Полтавській області Юлія Кацай, заступниця керівника апарату Житомирського апеляційного суду Наталія Палашкевич, керівник апарату Хмельницького апеляційного суду Геннадій Крупельницький , начальник відділу служби судових розпорядників Хмельницького апеляційного суду Дмитро Огороднік, завідувачка сектору взаємодії зі ЗМІ, розгляду запитів та звернень Полтавського апеляційного суду Інеса Прогляда, старший судовий розпорядник Хмельницького апеляційного суду Богдан Биков, директорка Київського міського центру соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів Оксана Вербовська та представники центру, представники громадської організації «Спілка нечуючих юристів», представники Комітету захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ, адвокат, Голова Комітету з питань примусового виконання рішень, заступник Голови Комітету господарського права і процесу НААУ, Радник Президента Всеукраїнської асоціації фінансових компаній, експерт з банківського та фінансового права Олександр Черних , громадські активісти.
Від Національної школи суддів до заходу долучилися начальник відділу підготовки працівників апаратів судів Національної школи суддів України Наталія Тимощук, заступник начальника відділу підготовки працівників апаратів судів Національної школи суддів України Тамара Закревська, викладач-координатор відділу Олександр Терлецький, старший науковий співробітник відділу Ольга Яворська, головний спеціаліст відділу Юлія Найденко.
Переклад жестовою мовою забезпечили Валентина Кушнарьова та Олена Чернишова.
З вітальним словом до присутніх звернулися Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк та Директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Євген Чеглаков. Голова організації зазначив, що наразі в Україні в повній мірі не забезпечено реалізацію права на доступ до правосуддя осіб з інвалідністю та зазначеному питанню комплексна увага не приділяється. Голова організації вказав, що задля вирішення існуючої проблеми необхідно системно підійти до подолання існуючих викликів, а також консолідувати зусилля представників органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та спільноти осіб з інвалідністю.
Директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Євген Чеглаков також відзначив важливість взаємодії стейкхолдерів щодо питань, які винесені на обговорення та вказав, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю завжди готовий до діалогу та співпраці з представниками громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Під час круглого столу були презентовані результати проведеного ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» дослідження щодо моніторингу забезпечення та дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні , а саме права до доступ до правосуддя.
Голова організації Олександр Вознюк під час презентації виокремив найтиповіші архітектурні, інформаційні, комунікативні бар’єри, розповів про можливі шляхи подолання вказаних проблем та надав ряд практичних рекомендацій присутнім. Доповідач зазначив, що рівень доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю є далеким від ідеального і наразі державі та громадському сектору варто співпрацювати для того, щоб забезпечити реальний, а не декларативний рівень доступу до правосуддя, як це передбачено Конвенцією ООН про захист прав осіб з інвалідністю. Вдалим прикладом синергії зусиль пан Олександр зазначив співпрацю органів судової влади з громадськими активістами щодо належного облаштування Шостого апеляційного адміністративного суду, який знаходиться у місті Києві.
Аналогічну думку висловив і заступник начальника ТУ ДСА України в Вінницькій області Олег Кислиця, який зазначив що управління почало співпрацювати з органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями осіб з інвалідністю щодо питань забезпечення доступу до правосуддя осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення та зазначив, що така співпраця призвела до позитивного результату. Свою доповідь щодо цього питання спікер супроводив презентацією.
Учасники круглого столу обговорили ряд важливих питань серед яких:
1. які заходи вживаються судовими установами для організації безбар’єрного та безперешкодного доступу до правосуддя осіб з інвалідністю;
2. інформаційна доступність судових установ та способи її поліпшення;
3. інновації як інструмент забезпечення доступності у судових установах;
4. приклади розумних пристосувань у судових установах
5. етика спілкування з людьми з інвалідністю.
Дякуємо всім учасникам круглого столу за цікаву і змістовну дискусію!
Зазначаємо, що наразі організація готується до проведення подальшого публічного обговорення виявлених в межах проекту проблем та викликів.
Слідкуйте за анонсом щодо майбутніх заходів на нашому офіційному сайті та сторінці у соціальній мережі Facebook.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.