Команда ВГОI «Правозахисна спілка інвалідів» провела фокус-групове дослідження у Виноградівській громаді Закарпатської області

26 вересня 2023 року Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» завітала з робочим візитом до Виноградівської громади для проведення фокус-групового дослідження в межах проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Предметом вивчення у дослідженні є поточний рівень залученості представників цільових категорій (осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та жінок) до процесів прийняття рішень, взаємодії громадськості та влади при розробці та втіленні спільних рішень, програм, планів та проєктів.

Виноградівська громада є першою є 10 партнерських громад Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», які відвідає команда проєкту у Закарпатській області під час візиту. Фокус-група складалася з 13 осіб – мешканців громади, серед яких: представники громадського активу, органу місцевого самоврядування, громадських організацій. Модератором зустрічі був голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк. Він привітав присутніх, подякував їм за участь у заході, розповів деталі порядку денного, а також про теми обговорення та  проінструктував як проходитиме анкетування.

Етап обговорення розпочався з хвилини мовчання в знак шани та пам’яті про воїнів, що полягли захищаючи цілісність та незалежність нашої держави. Далі слово мав фасилітатор дискусії. Він оголосив теми обговорення — ключові питання з анкети, яку присутні заповнювали на другому етапі. Зазначимо, що на обговорення було винесено 25 питань, які стосувалися різних сфер життя громади, реалізації місцевої політики, залучення мешканців до процесів прийняття владних рішень, інформаційної, громадянської та фізичної доступності органу місцевого самоврядування.

Учасники фокус-групового дослідження зазначили, що наразі в громаді діє Молодіжна рада при Виноградівській міській раді, однак сказати, що цей консультативно-дорадчий орган КДО) забезпечує залучення всіх мешканців громади не можна, так як існує віковий ценз щодо можливості стати членом цього КДО. Присутні на заході представники органу місцевого самоврядування підтвердили інформацію щодо вікових обмежень та зазначили, що Молодіжна рада не єдиний КДО, який діє в громаді, наразі сформовано Опікунську рада при виконавчому комітеті Виноградівській  міської ради та координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми Виноградівської міської ради. Про існування такої можливості та зазначених КДО іншим присутнім було невідомо. Модератор заходу зазначив, що органам ОМС необхідно провести інформаційну кампанію на власних інформаційних площадка щодо зазначених КДО, їх завдань, функцій та можливості долучитися до їх роботи.

Окремо обговорили і питання залучення вразливих груп населення серед яких особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи, жінки до процесів прийняття рішень в громадах. Представники влади зазначили що поки що у громади нема комплексного плану або програми щодо залучення вказаних категорій мешканців до процесів прийняття рішень. Проте існує чітке розуміння, що таке включення необхідно забезпечити. Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» звернув увагу на те, що органам ОМС необхідно сформувати бази даних щодо обліку кількості осіб з інвалідністю, ВПО, жінок на території громади для того щоб розуміти склад населення та мати дані для роботи та планування, в тому числі щодо залучення та бюджетування. Адже, згідно відповіді ОМС на інформаційний запит таких даних наразі немає.

Представники громадських організацій вказали, що, на їх думку, орган ОМС не бажає налагодити ефективну співпрацю або не зацікавлений в розвитку громадського сектору. Так, проблемним питанням для громадських організацій громади є відсутність приміщення, своєрідного хабу, де представники громадськості зможуть здійснювати діяльність та проводити заходи. Громадські організації протягом кількох років звертаються до органу місцевого самоврядування з цим питанням проте досі не таке приміщення не знайдено та не виділено громадськості.

Узагальнюючи думки присутніх, поліпшити рівень залученості мешканців (в тому числі жінок, ВПО та осіб з інвалідністю) до процесів прийняття владних рішень можливо шляхом:

  1. Поєднання активних зусиль громадськості та органу влади;
  2. Створення нових КДО, проведення інформаційних кампаній, які направлені на інформування мешканців про можливість впливати на процес прийняття рішень та роз’яснення кожного окремого способу (механізму такого впливу);
  3. Проведення правоосвітніх заходів щодо роз’яснення мешканцям громади правових способів впливати на представників влади та механізмам захисту свого права у випадку порушення;
  4. Проведення освітніх заходів щодо роз’яснення мешканцям громади як створити та вести діяльність громадським об’єднанням;
  5. Проведення освітніх заходів щодо грантового та проектного менеджменту, інформуванні про грантові можливості та навчання щодо заповнення документів для участі (описів, кошторисів тощо).

               Після проведеного обговорення та зустрічі, Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк підписав меморандум про співпрацю з керівницею Закарпатської громадської організації «Я ЧУЮ З КОХЛЕАР» Людмилою Сворень. Метою є консолідація зусиль сторін, спрямованих на реалізацію та забезпечення діяльності організацій громадянського суспільства щодо забезпечення залученості цільових груп до процесів прийняття рішень та захисту їх прав та свобод.

Цей захід було проведено Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» в рамках проєкту «Дослідження участі громадськості у процесах прийняття владних рішень у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.