02 лютого 2021 року Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюки взяв участь у он-лайн консультації, яке організувала ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» у межах проєкту «Інклюзивні робочі місця» присвяченому проблематиці працевлаштування людей з інвалідністю в Україні. Цей проект реалізується в рамках направленості ПРООН «Громадянське суспільство для розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та підтримки IM Swedish Development Partner.
До заходу долучились представники Міністерства соціальної політики України.
Обмінялися думками щодо проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю», обговорили існуючі бар’єри та проблеми щодо створення інклюзивних робочих місць та працевлаштування людей з інвалідністю , а також шляхи їх подолання.
Як розповів представник Мінсоцполітики, законодавство про працевлаштування осіб з інвалідністю потребує змін, адже, не оновлювалось останні 15 років. Наразі триває робота над проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю». У ньому, зокрема, пропонують застосувати диференційований підхід до квотування працевлаштованих осіб з інвалідністю, в залежності від групи; збільшувати суми санкцій для тих роботодавців, які не сплатили їх своєчасно тощо.
Заступниця голови, керівниця напрямку захисту прав людей з інвалідністю ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» Марія Нікітіна вказала, що при створенні нової політики щодо працевлаштування осіб з інвалідністю варто було б включати в робочі групи представників з усіх регіонів України. Використання досвіду місцевих громадських організацій дозволить створити політику, яка якнайкраще задовольнить потреби людей з інвалідністю з різних куточків нашої країни.
Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк зазначив, що не підтримує існуючу наразі політику працевлаштування осіб з інвалідністю, складовими якої є: «квотування» – нормативне визначення кількості робочих місць для зайнятості осіб з інвалідністю. Несправедливо просто зобов’язувати підприємства і надалі виконувати квоти. Варто було б з боку держави запропонувати якісь зустрічні пропозиції для роботодавців. Щодо коштів отриманих з санкцій за непрацевлаштування осіб з інвалідністю спікер наголосив, що витрачатися такі кошти повинні саме на створення робочих місць, і не лише на профільних підприємствах, але й на тих, які хочуть працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Окрім того, слід спрямовувати ці кошти на навчання сучасним професіям, наприклад, професіям в it-сфері,копірайтингу,smm-менеджменту та іншим, які б дозволили людині працевлаштуватись та отримувати гідну заробітну плату за свою працю.
Також Олександр Вознюк звернув увагу присутніх на проблеми фіктивного та формального працевлаштування та зазначив можливі шлях подолання існуючих проблем.
ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» дякує за технічну підтримку та організацію заходу ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист».