Робоча група з фізичної безбар’єрності з напрацювання Національної стратегії безбар’єрного простору в Україні








16 лютого 2021 року відбулось перше засідання робочої групи з фізичної безбар’єрності з напрацювання Національної стратегії безбар’єрного простору в Україні в якому взяли участь експерти, представники органів влади, громадських, благодійних організацій та ініціативних груп. Зустріч проходила в змішаному форматі, що поєднує он-лайн і оф-лайн присутність.
Нагадаємо, що Голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк є координатором та провідним експертом напрямку «Фізична безбар’єрність» , стратегічна мета якого визначення основних перешкод у фізичному пересуванні маломобільних груп населення громадським простором та створення шляхом розробки та реалізації відповідних стандартів, планів, проектування, реконструкції, закупівель, будівництва середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги на рівні громади та держави є фізично доступними для всіх суспільних груп, включаючи людей з інвалідністю, маломобільних людей, батьків з дитячими візочками та ін.
Члени робочої групи провели аналіз напрямків фізичної безбар’єрності, виділяючи сильні та слабкі сторони, ризики, позитивні передумови, на які можна спиратися в роботі, а також – напрям подальших дій.
Так під час обговорення фізичної безбар’єрності учасники відзначили, що серед актуальних для України проблем варто виокремити недотримання проектантами та забудовниками діючих державно-будівельних норм (ДБН), відсутність державного контролю щодо дотримання зазначених норм та відсутність реагування на виявлені порушення. Також було запропоновано залучати громадсько-експертні спільноти до контролю дотримання норм ДБН, а також налагодити крос-секторальну взаємодію між різними органами влади.
Олександр Вознюк зазначив, що доступне фізичне середовище складається з наступних компонентів: доступні громадські і житлові споруди, доступний публічний простір, доступний громадський транспорт та доступний процес отримання послуг громадянами.
Наразі кожен з зазначених компонентів потребує уваги та змін щодо приведення у відповідність до існуючих стандартів. Так, серед бар’єрів у доступі до громадських і житлових споруд найбільшою проблемою є те, що більшість споруд побудовані не за принципами універсального дизайну (відсутні ліфти, пандуси, платформи , відсутність побутових зручностей для людей з інвалідністю). Щодо бар’єрів у пересуванні публічним простором було вказано, що наземні та підземні переходи не обладнані відповідною інфраструктурою для осіб з інвалідністю, а також, що публічний простір не обладнаний пандусами та поручнями на вуличних локаціях із складним рельєфом місцевості. Транспортні засоби ж не обладнані звуковими сигналами, вказівниками, пандусами, підйомниками для людей з інвалідністю.
Олександр Вознюк наголосив, що члени робочої групи із забезпечення фізичної безбар’єрності мають напрацювати ефективні шляхи подолання зазначених проблем на наступних зустрічах та в подальшому презентувати свої пропозиції міжвідомчій робочій групі з розроблення проекту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
Зазначимо, що Кабінет Міністрів України створив міжвідомчу робочу групу з розроблення проекту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на виконання Указу Президента «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». До її складу ввійшли 11 міністрів, низка народних депутатів України, представники Офісу Президента України, державних органів влади, Національного інституту стратегічних досліджень, громадськості та експертів.

Прес-центр

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.